Kalın barsak anastomozlarında anastomoz güvenliğinin artırılmasında iloprost ve elektroeğrilmiş matris yama uygulamasının etkilerinin incelenmesi
Kalin barsak anastomozlarinda anastomoz güvenliğinin artirilmasinda i̇loprost ve elektroeğrilmiş matris yama uygulamasinin etkilerinin i̇ncelenmesi
  1. Tez No: 800687
  2. Yazar: ENDER ERGÜDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ AKKUŞ, UZMAN ABDULLAH DURHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kolorektal cerrahi sonrası anastomoz kaçağını azaltmak için çok çeşitli yöntemler denenmiş olsa da anastomoz kaçakları ciddi bir komplikasyon olarak devam etmektedir. Çalışmamızın amacı elektro eğirme yöntemiyle üretilmiş Polikaprolakton-Gelatin (PCL-Gel) yama ve İloprost (ILO) uygulamasının anastomoz iyileşmesi ve karın içi yapışıklık oluşumu üzerine etkisini rat kolonu üzerinde incelemektir. Her grupta 12 rat olacak şekilde 48 adet Winstar Albino Rat randomize edilerek Sham, Kontrol, PCL-Gel, PCL-Gel /ILO olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. Kolon anastomozu yapıldıktan sonra yedinci günde tekrar laparotomi yapılıp karın içi yapışıklık değerlendirildi, patlama basıncı ve histolojik inceleme yapılmak üzere anastomoz segmenti rezeke edildi. Elektro eğrilmiş yama grupları ve kontrol grubu arasında karın içi yapışıklık ve majör komplikasyon açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Anastomoz patlama basıncı yama uygulanan gruplarda istatistiksel olarak anlamlı şekilde kontrol grubuna göre yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Although numerous attempts have been made to decrease anastomotic leaking, it continues to be a severe complication following colorectal surgery. The purpose of this study is to evaluate the effect of Polycaprolactone-Gelatin (PCL-Gel) patch and Iloprost (ILO) application, created by electrospinning method, on anastomosis repair and intra-abdominal adhesion formation in the Rat colon. 48 Winstar Albino were randomized to divide rats into four groups: sham, control, PCL-Gel, and PCL-Gel /ILO. There were a total of 12 rats in each group. On the seventh day after colon anastomosis, a second laparotomy was conducted. During this procedure, intra-abdominal adhesion was examined, and the anastomotic segment was removed for burst pressure and histological evaluation. There was no statistically significant difference in intra-abdominal adhesions and major complications between the electrospun patch groups and the control group. The patch-applied groups exhibited statistically significant higher anastomotic burst pressure than the control group.