Üreme çağındaki obez ve obez olmayan kadınlarda emosyonel yeme davranışı ve buna eşlik eden anksiyete ve/veya depresyon durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of; emotional eating in obese and non-obese women at the reproductive age and accompanying conditions anxiety and / or depression
- Tez No: 639759
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Üreme çağındaki obez ve obez olmayan kadınlarda emosyonel yeme davranışı ve buna eşlik eden anksiyete ve/veya depresyon durumlarının değerlendirilmesi Yöntem: Bu çalışmaya 04.03.2020- 31.03.2020 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine herhangi bir nedenle başvuran üreme çağındaki 368 kadın dahil edildi. Çalışmaya katılmayı kabul eden katılımcıların boy ve kiloları tespit edildi. Katılımcılar araştırmacı tarafından oluşturulmuş otuz maddeden oluşan anket formunun yanı sıra; DEBQ (Hollanda Yeme Davranışı Anketi), Beck Depresyon ve Beck Anksiyete Envanterleri uygulanarak sırasıyla emosyonel yeme, depresyon ve anksiyete skorları açısından değerlendirildi. Veriler SPSS Statistics 24 versiyonu ile analiz edilmiştir. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılması için ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Evaluation of; emotional eating in obese and non-obese women at the reproductive age and accompanying conditions anxiety and/ or depression Method: This study included 368 women of reproductive age who applied for any reason to the Family Medicine Outpatient Clinic of The Ministry of Health Istanbul, Prof. Dr. Cemil Tascioğlu City Hospital, Istanbul Health Directorate, between 04.03.2020 and 31.03.2020. The height and weight of the participants who agreed to participate in the study were determined. In addition to the survey form of thirty substances created by the researcher, the participants were assessed with using Dutch Eating Behavior Questionnaire (DEBQ), Beck Depression Inventory and Beck Anxiety Inventory to determine respectively emotional eating, depression and anxiety scores. The data were analyzed with SPSS Statistics 24 software. Chi square test were used to compare categorical variables. p-values less than 0.05 were considered statistically significant. Results: 368 women of reproductive age were examinated, whose ages vary between 18-50 years (mean age 28.05 ± 7.81 years). When the educational status of the patients were examined, it was found that 52 patients (14.1%) were high school or lower level (primary-secondary school) , 237 patients ( 64.4%) were undergraduate and 79 patients (21.5%) were postgraduates (master degree or PhDs).