Üreme çağındaki kadınlarda obezite varlığına göre fizik aktivite ve egzersiz tutumunun değerlendirilmesi
The evaluation of the physical activity and exercise attitude according to presence of obesity in women of reproductive age
  1. Tez No: 714192
  2. Yazar: ASIN MENGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Obezite tüm dünyada gittikçe artan kronik bir hastalıktır. Sedanter yaşam koşulları, beslenme tarzı, modern şehir hayatı gibi faktörler obeziteyi arttıran faktörlerdir. Çalışmamızda üreme çağındaki kadınların fiziksel aktivite seviyeleri, obezite durumu, egzersiz algı inancı ve tutumu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Ocak 2021- Nisan 2021 tarihleri arasında Gaziosmanpaşa Eğitim Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran 15-49 yaş arası kadınlarda Godin Boş Zaman Aktivite Ölçeği kullanılarak fiziksel aktivitenin, Beden Kitle İndeksi (BKİ) ölçümlerine göre obezite sıklığının ve Egzersiz Yarar/Engelleri Ölçeği'ne göre egzersiz algı inançlarının değerlendirilmesi amacıyla yüz yüze anket ile sorgulanmıştır. Egzersiz Engel/Yarar algısını ve boş zaman fiziksel aktivite düzeyini etkileyen faktörleri açıklamaya yönelik regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Obesity is a chronic disease that is increasing all over the world. Factors such as sedentary living conditions, dietary habits, and modern city life are among factors that increase obesity. In this study, we aim to evaluate the relationship between physical activity levels, obesity status, exercise perception belief, and attitude of women of reproductive age. Materials and Methods: The study was performed in women aged 15-49 years who applied to Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Family Medicine out patient clinics between January 2021 and April 2021, with a face-to-facequestionnaire, using the Godin Leisure Activity Scale, in order to evaluateand the frequency of obesity according to Body Mass Index (BMI) measurements and to evaluate their exercise perception beliefsaccording to the Exercise Benefits / Barriers Scale. Regression analysis was conducted to explain the factors affecting the perception of Exercise Obstacle/Benefitand the level of leisure-time physical activity.