Lomber instabilite ve lomber spondilolistezis olgularında posterior stabilizasyon ile füzyon uygulamalarının ağrı, disabilite ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The affects of the posterior stabilization and fusion operations on pain, disability and life qualty of the patients with lumbar instability and lumbar spondylolisthesis
- Tez No: 281114
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET DAĞTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Uzun süre devam etmesi durumunda hastaların yaşam kalitesinde bozulmalara yol açarak depresyon ya da anksiyete bozukluğuna neden olabilen bel ağrısı tedavi edilmesi gereken ciddi bir tablodur. Lomber instabilite ve spondilolistezis bel ağrısının sık karşılaşılan nedenleri arasında yer almaktadır.Konservatif tedavilere yanıt vermeyen bel ağrısı ve/veya nörolojik defisit olan spondilolistezis ve lomber instabilite olgularında posterior dekompresyon, stabilizasyon ve posterolateral füzyon etkin bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem ile tedavi edilen olgularımızın ağrı şiddetleri belirgin olarak azalmış ve yaşam kalitelerinde belirgin düzelme gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Low back pain is a serious illness which must be treated because of its affects on the life quailty of the patients. Thus, It can be the reason of the depression and anxiety. Lumbar instability and spondylolisthesis are accepted as frequent reasons of the low back pain. Low back pain is a serious illness which must be treated because of its affects on the life quailty of the patients. Thus, It can be the reason of the depression and anxiety. Lumbar instability and spondylolisthesis are accepted as frequent reasons of the low back pain.