Yatarak ve ayakta çekilen nötral lumbosakral ve dinamik lumbosakral grafilerin radyolojik instabilite açısından değerlendirilmesi
Evaluation of standing and supine neutral and dynamic lumbosacral graphies for radiological instability
- Tez No: 408370
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ CEM AÇIKBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş: Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı kliniğine 2014 yılında başvuran bel ağrısı olan 48 spondilolistezis ve dejeneratif disk hastalığı saptanan hastaların preoperatif çekilen lomber radyografileri değerlendirilmiştir. Amaç: Bu çalışmamızın amacı lomber segmental instabilitenin ayakta ve yatarak nötral pozisyonda çekilen lumbosakral grafilerin sagittal planda kayma miktarının ve kayma yüzdesinin, fleksiyon ve ekstensiyon postürlerinde çekilen radyografik incelemelerle karşılaştırılması ve ayakta nötr pozisyonda lateral radyografilerin (fizyolojik aksiyel yüklenmeyle lomber bölgeye etkiyen kuvvetin) instabilite için tanı koydurucu özelliği araştırılacaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 51 lomber dejeneratif segmentin ayakta, yatarak, fleksiyon, ekstansiyon grafilerinin sagittal planda kayma yüzdesi, kayma miktarı ve ortalama disk mesafeleri hesaplandı. Ölçümler tek hekim tarafından 2 kez yapılarak saptanan değerlerin ortalamaları alındı. İstatistiksel analiz PASW statistics programı kullanılarak yapıldı. Sonuç: Ayakta ve yatarak çekilen lateral nötral grafilerde izlenen kayma yüzdeleri arasındaki fark ile fleksiyon ve ekstansiyon grafilerinde izlenen kayma yüzdeleri arasındaki fark arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon izlenmiştir. Bu da hastaların sadece ayağa kalkmasıyla lomber vertebraya uygulanan aksiyel yükün instabil segmentte belirgin bir harekete neden olduğunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
Introduction: In this study, pre-operative lumbar radiographies of 48 patients with the complaint of low back pain are evaluated at whom spondilolistezis and degenerative disc disease is determined after the consultancies at Neurosurgery Clinic of Akdeniz University, Medical Faculty. Objective: The aim of this study is to compare the amount and percentage of sliding at sagittal plane in lumbosacral graphs taken at the neutral positions of standing and supine postures with observations of radiographies taken at flexion and extension postures. Additionally, it is aimed to investigate the diagnostic property of lateral radiographies taken at standing in neutral position (for the exerted forces as a result of physical axial loading at lomber section) for the instability. Materials and Methods: In this study, the computations of sliding percentage, sliding amount at sagittal plane and average disc intervals at 51 graphs of lumber degenerative segments - taken at flexion, extension, standing and resting states- are performed. Throughout the computations, average values of measurements are determined by a single doctor executed twice. Moreover, statistical analysis is conducted by the utilisation of PASW Statistics Software. Results: It is observed that there is a statistically remarkable correlation between“differences in deflection percentage at lateral and neutral graphs taken at standing, supine postures”and“ differences in sliding percentage at flexion and extension graphs”. Therefore it is pointed out that only the standing of the patients results in significant movement at instable segment due to axial loading of lumbar vertebrae