Boyun ağrısı olan hastalarda, ağrı, özürlülük, yaşam kalitesi ve psikolojik durumun değerlendirilmesi ve radyolojik bulgularla korelasyonu
Assessment of pain, disability, quality of life and psychological status and their relationship between radiological findings in patients with cervical pain
  1. Tez No: 281131
  2. Yazar: MURAT ADIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BİÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Boyun ağrısı kas iskelet sistemi şikayetleri arasında sık görülen klinik bir bulgudur ve bel ağrılarındaki gibi iş gücü ve ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Hastalara uygun bir tedavi yöntemi belirlemek için, hastanın fonksiyonel durumunun iyi değerlendirilmesi ve fonksiyonel durumu etkileyen faktörlerin ortaya konması gerekmektedir. Çalışmamızın birincil amacı, çeşitli sorgulama anketleri kullanarak, boyun ağrısı olan hastalarda ağrı, özürlülük, yaşam kalitesi ve psikolojik durumu (anksiyete ve depresyon) ortaya koymaktı. Çalışmamızın İkincil amacı ise, ağrı, özürlülük, yaşam kalitesi, psikolojik durum ve bazı sosyodemografik veriler ile, düz servikal radyografi ve servikal spinal manyetik rezonans görüntüleme (MRI) incelemelerinden elde edilen radyolojik bulgular arasındaki ilişkiyi değerlendirmekti.Çalışmaya boyun ağrısı olan toplam 96 hasta (18 erkek, 78 kadın) dahil edildi. Hastaların tümüne Vizüel Analog Skalası (VAS), Boyun Ağrı ve Dizabilite Skalası (NPDS), Hastane Anksiyete ve Depresyon Skalası (HADS) ve Kısa Form-36 (SF-36) sorgulama anketleri uygulandı. Radyolojik değerlendirmelerde düz servikal radyografiler ve servikal spinal MRI kullanıldı.Hastaların VAS ağrı ve NPDS skorlarının ortalamaları ve standart sapmaları sırasıyla 70,63±19,36 ve 49,16±16 olarak bulundu. HADS-anksiyete skoru ortalama değeri 7,20±3,35 iken, HADS?depresyon skoru ortalama değeri 7,33±3,67 olarak hesaplandı. Hastaların %28'de anksiyete görülürken, %54'de depresyon saptandı. Düz servikal radyografiler ve servikal spinal MRI ile saptanan servikal dejenerasyon düzeyleri ile ağrı, özürlülük, psikolojik durum ve yaşam kalitesi arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Cervical pain is a common clinical finding among the musculoskeletal system complaints and leads to task force and economical losses, as in low back pain. Functional status of the patients should be well evaluated and it is essential to reveal the factors affecting the functional status, in order to determine an approptiate treatment procedure for the patients. The primary aim of our study was to reveal the pain, disability, quality of life and psychological status (anxiety and depression) in patients with cervical pain, using various questionnaires. The secondary goal of our study was to assess the relationship between pain, disability, quality of life, psychological status and some socio-demographical parameters, and radiological findings, obtained from plain cervical radiographs and cervical spinal magnetic resonance imaging (MRI) examinations.Total of 96 patients (18 male, 78 female) having cervical pain were enrolled to the study. Visual Analogue Scale (VAS), Neck Pain and Disability Scale (NPDS), Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), and Short Form-36 (SF-36) questionnaires were administered to all patients. Plain cervical radiographs and cervical spinal MRI was used for radiological assessments.The means and standard deviations of VAS pain and NPDS scores were found to be 70,63±19,36 and 49,16±16, respectively. The mean value of the HADS-anxiety score was 7,20±3,35, and the mean value of the HADS-depression was calculated as 7,33±3,67. 28 % of the patients had anxiety, while depression was determined in 54 % . No significant relationship was found between the levels of the cervical degeneration, determined by plain cervical radiographs and cervical spinal MRI, and pain, disability, psychological status and quality of life (p>0.05).