Mersin Üniversitesi öğrencileri arasında internet bağımlılığının değerlendirilmesi
Evaluation of internet addiction among students of Mersin University
- Tez No: 281140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN YAZICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
İnternet bağımlılığı, internetle ilgili aşırı zihinsel uğraş, internet kullanımını sınırlayamama bulgularıyla öne çıkan; işlevselliği bozan bir bozukluktur.Çalışmamız üniversite öğrencilerinde internet bağımlığı oranını belirlemek ve internet bağımlısı öğrenciler ile normal internet kullanımı olan öğrenciler arasında sosyodemografik ve internet kullanım özelliklerinin karşılaştırılmasını amaçlamıştır.Çalışmamızda Mersin Üniversitesi'nde okuyan 910 öğrenciye sosyodemografik özelliklerin sorgulandığı anket ve internet bağımlılığı ölçeği uygulandı. Ortalama internet kullanımı (OİK), riskli internet kullanımı (RİK) ve internet bağımlılığı (İB) oranları saptandı. RİK ve İB `problemli internet kullanımı' (PİK) adı altında yeni bir grupta toplanıp ayrı olarak değerlendirildi. Grupların yaş, cinsiyet, medeni durum, birlikte yaşanılan kişi, aylık mali gelir, okuduğu fakülte, sınıf, haftalık internet kullanma saati ve en sık kullandıkları 3 internet aktivitesi saptandı, gruplar arasındaki farklılıklar değerlendirildi.Çalışmamızda İB %2, RİK %20,9 ve dolayısıyla PİK %22,9 olarak bulundu. OİK ile İB arasında sosyodemografik özellikler açısından farklılıklar anlamlı bulunmadı. İB, RİK ve PİK'i olan öğrencilerin sıklıkla 40 ve üzeri saat internete girdikleri saptandı, 3 grup OİK ile kıyaslandığında farklılık anlamlı bulundu. Sohbet, e-mail, görüntülü konuşma İB'de; e-mail, sohbet, ders RİK'de, e-mail, sohbet ve bilgi araştırma PİK'de en sık kullanılan internet aktiviteleri olarak saptandı. RİK ve PİK'i olan öğrencilerin çoğunlukla erkek olduğu saptandı, farklılık anlamlı bulundu. PIK anlamlı olarak Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu'nda daha fazla görüldü.Sonuç olarak, Mersin Üniversitesi öğrencileri arasında internet bağımlılığı oranı %2'dir. İnternet bağımlılığı olanlar haftada 40 saat ve üzeri internet kullanmakta ve internette en sık sosyal aktiviteleri tercih etmektedirler. Klinisyenlerin muayene sırasında özellikle de öğrencilerde internet bağımlılığını sorgulamaları önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Internet addiction is a disorder which includes preoccuping with internet and making unsuccessful efforts to control internet use. It causes impairment in global functioning of life.In our study, we aimed to find out the rates of internet addiction, also to compare the sociodemographic data and the features of internet use between internet addicts and non-addicts among university students.Parcipants were 910 students of Mersin University. Sociodemographic data scale and the internet addiction test was used. Avarage internet use, risky internet use and internet addiction rate were determined. Risky users and internet addicts were integrated into a new group called `problematic internet use? (PIU).and evaluated separately. Age, gender, marital status, the one living with, financial income per month, faculty, class, spending hours for internet per week, most frequently used internet acitivites were determined for each group. The differences between the groups were evaluated.In our study, %2 of students have internet addiction, %20,9 were risky internet users and so, %22,9 were PIU. No differences were found between avarage internet use and internet addiction in terms of sociodemographic data. It?s determined that internet addicts, risky users and therefore PIU use internet over 40 hours per week, significantly. The most frequent used internet acitivites were chatting, e-mail, visual talk for internet addiction; e-mail, chatting, lectures for risky internet use and e-mail, chatting, information searching for PIU. Risky users and PIU group were mostly males and PIU were mostly seen in Vocational School of Technical Sciences Faculty, significantly.In conclusion, internet addiction rate is found %2 among students of Mersin University. Internet addicts use internet more than 40 hours per week and they use social internet activities mostly. İnternet addiction rate is considirable and clinicans should be careful about internet addiction during examination, especially for students.