Ameliyat öncesi dönemde adölasan çocuklarda uygulanan bibliyoterapinin yaşam bulguları, kaygı ve hastalık ile baş etme düzeyleri üzerine etkisi
The effect of bibliotherapy on vital signs, anxiety, and coping with illness in adolescent children during the preoperative period
- Tez No: 960394
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Adölesan hastalar, ameliyat öncesi dönemde kaygı, korku ve stres yaşayabilir; bu durum, tedavi sürecini ve yaşam bulgularını olumsuz etkileyebilir. Ameliyat öncesi dönemde çocuklara sunulan psiko-eğitsel desteklerin, kaygıyı azaltma ve baş etme becerilerini artırmada yararlı olabileceği düşünülmektedir. Bu araştırma, ameliyat öncesi dönemde adölesan çocuklarda uygulanan bibliyoterapinin yaşam bulguları, kaygı ve hastalık ile baş etme düzeyleri üzerine etkisini incelemek amacıyla ön test- son test kontrol gruplu girişimsel tasarımda bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Çalışma, bir şehir hastanesinin çocuk cerrahi kliniğinde cerrahi süreç geçiren 90 adölesan hasta ile yürütüldü. Veriler;“Bireysel Özellikler Formu”,“Yaşam Bulguları İzlem Formu”,“Çocuklar için Durumluk Süreklilik Kaygı Envanteri”ve“Başa Çıkma Tutumları Değerlendirme Ölçeği”ile toplandı. Çalışma kapsamında, girişim grubundaki adölesan hastalara bibliyoterapi yapılırken, kontrol grubundaki hastaların rutin bakım ve tedavileri tamamladı. Çalışmadan elde edilen verilerde; saturasyon ve ağrı değerlerinde girişim grubu lehine anlamlı fark olduğu bulundu (p2
Özet (Çeviri)
Adolescent patients may experience high levels of anxiety, fear, and stress during the preoperative period, which can negatively impact both the treatment process and vital signs. Psychoeducational interventions are considered effective in reducing anxiety and enhancing coping skills in this period. This study aimed to evaluate the effects of bibliotherapy administered to adolescent patients in the preoperative period on vital signs, anxiety levels, and coping attitudes using a pretest-posttest controlled experimental design.The study was conducted with 90 adolescent patients scheduled for surgical intervention at the pediatric surgery clinic of a city hospital. Bibliotherapy was applied to the intervention group, while the control group received routine clinical care.