Farklı sosyoekonomik düzeydeki ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin beslenme durumlarının ve antropometrik ölçümlerinin karşılaştırılması
Comparison of nutritional status and anthropometric measurements of seventh grade primary school students of different socioeconomic status.
- Tez No: 281190
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA GÖKMEN ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Adolesan dönemde hızlı büyüme ve gelişme nedeniyle artan besin ögesi gereksinmesinin karşılanması önemlidir ve sosyoekonomik durum beslenme durumunu belirleyen önemli etmenlerden biridir. Bu çalışma, ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin beslenme alışkanlıklarının, beslenme durumlarının ve antropometrik ölçümlerinin (vücut ağırlığı, boy uzunluğu, üst orta kol çevresi, bel çevresi, kalça çevresi) sosyoekonomik düzeye göre değişip değişmediğini saptamak, farklılık varsa etki eden etmenleri değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya Kocaeli İli Körfez İlçesi'nde farklı sosyoekonomik düzeydeki 11-13 yaş arasında olan 227 adolesan katılmıştır. Çocuklara sosyodemografik özelliklerini ve beslenme durumlarını değerlendirmeye yönelik anket formu uygulanmış, geriye dönük 24 saatlik besin tüketim kaydı ve antropometrik ölçümleri alınmıştır. Düşük sosyoekonomik düzeydeki (DSED) erkeklerde bodurluk (%7.1), zayıflık (%16.7), aşırı kiloluluk (%11.9) ve obezite (%9.5), yüksek sosyoekonomik düzeydeki (YSED) erkeklerden daha yüksek bulunmuştur. YSED'deki kızlarda obezite (%4.3), aşırı kiloluluk (%14.5), zayıflık (%11.6) ve bel çevresi (%8.7), DSED'deki kızlardan daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Rapid growth and development in adolescent period, meeting the increased nutritional needs are important and socioeconomic status is one of the important factors effecting nutritional status. The purpose of this study is to determine whether 7th grade primary school students? nutritional habits, nutritional status and anthropometric measurements differ according to socioeconomic status and to evaluate the effective factors in case of differentiation. Participants were 227 adolescents between the ages of 11 and 13 years in different socioeconomic status in Körfez, Kocaeli. A questionnaire form was applied for evaluating socioeconomic characteristics and nutritional status, 24-hour dietary intake recall and anthropometric measurements were assessed. Stunting (%7.1), wasting (%16.7), overweight (%11.9) and obesity (%9.5) prevelances are higher in boys in low socioeconomic status than boys in high socioeconomic status. Wasting (%11.6), overweight (%14.5) and obesity (%4.3) prevelances are higher in girls in high socioeconomic status than girls in low socioeconomic status. Stunting prevelance is %4.1 in girls in low socioeconomic satatus.