Ankara'nın iki ilçseinde eğitim gören ilköğretim öğrencilerinin beslenme, büyüme ve gelişmelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of nutrition, growth and developments of primary school students in two districts of ankara
- Tez No: 288734
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ALİ BUMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Okula başlayan çocukların sosyal yaşamları ve buna bağlı olarak beslenme alışkanlıkları değişmektedir. Özellikle büyük şehirlerde zamanının çoğunu ev dışında geçirmek zorunda olan çocuklar; dengesiz beslenmekte ve buna bağlı sağlık sorunları yaşamakta, okul başarıları da etkilenmektedir. Bu çalışma Ankara İli Etimesgut ve Çankaya İlçeleri'ndeki farklı sosyoekonomik düzeydeki iki ilköğretim okulu öğrencilerinin beslenme, büyüme-gelişme, okul başarı durumlarının belirlenmesi; sağlığın korunması ve geliştirilmesinde önemli payı olan fiziksel aktivite davranışlarının değerlendirilmesi amacıyla Aralık 2009-Şubat 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilen tanımlayıcı tipte bir çalışmadır.Öğrenciler ve aileleriyle ilgili tanımlayıcı bilgileri, aktivite ve beslenme özelliklerini içeren anket formu velilere, başarı durumlarını içeren anket formu sınıf öğretmenlerine dağıtıldı. Toplam 317 öğrencinin boy ve kiloları ölçülerek Beden Kitle İndeksleri hesaplandı. Cinsiyet ve yaşa göre kilo ve boy değerlendirmesi Olcay Neyzi'nin hazırlamış olduğu Türk çocuklarına ait persentil eğrilerine göre yapıldı.Çalışmamızda spor, fiziksel aktivite yapma oranları orta düzeyde ve TV/Bilgisayar başında geçirilen zaman, fast-food tüketim alışkanlığı yüksek olup okullar arasındaki fark anlamlı bulundu.Sonuç olarak çocuklar okullarda yeterli ve dengeli beslenme konusunda bilinçlendirilmeli, TV/ Bilgisayar başında geçirilen zaman açısından aileler tarafından denetlenmeli ve fiziksel aktivite konusunda desteklenmelidir. Genel olarak da tüm toplum okul çağında beslenmenin önemi konusunda aydınlatılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Social life and therefore dietary habits of the children starting to school changes.The children who have to spend most of their time outside of home are fed unbalanced and live health problems accordingly, school success is also affected.This study is a descriptive type one realized between December 2009-February 2011 for the purpose of evaulating the physical activity behaviours having important share in protection and development of health, determining of nutrition, growth-development, school success situations of two primary schools students at different socio-economic level in Etimesgut and Çankaya Districts of Ankara Province.Questionnaire form including descriptive information, activity and nutritional properties related to students and their families was distributed to guardians, the questionnaire form containing success status to class teachers.Body Mass Index of total 317 students were calculated by measuring their heigths and weights.Weight and height evaluation on the basis of gender was made according to the percentile curves belonging to Turkish children, prepared by Olcay Neyzi.In our study, percentage of doing exercise, making physical activity is at medium level and sparing time on TV/Computer, fast-food consumption habit are high, the difference between schools was found significant.Finally, awareness of children should be raised on sufficient and balanced nutrition in schools, the time spared on TV/Computer should be audited by families and they should be supported about physical activity.In general, all society should also be enlightened on the importance of nutrition at school age.