Serebral Palsili ve sağlıklı çocuklarda aktivite ve katılımın incelenmesi
Examination of the activity and participation of the children with Cerebral Palsy and healthy children.
- Tez No: 281189
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Education and Training, Physical Medicine and Rehabilitation, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş ve Uğraşı Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Zihinsel özrü olmayan fiziksel özürlü 6-10 yaş arasındaki Serebral Palsili (SP) çocukların, fonksiyonel bağımsızlık düzeylerini, toplumsal katılım yapılarını, aktivite tercihlerini ve aktiviteler ile ne kadar eğlendiklerini sağlıklı çocuklarla yaşa ve cinsiyete göre karşılaştırarak, annelerin depresyon düzeyi ile çocuğun katılımı ve aktivite içindeki eğlenme seviyesi arasındaki ilişkiyi belirlemek amacı ile yaptığımız çalışmamıza; SP tanısı almış 80 çocuk, sağlıklı 80 çocuk ve anneleri katılmıştır. Çocuklar 6-8, 9-10 yaş olarak iki gruba ayrılmış ve her gruba eşit sayıda 20 kız ve 20 erkek çocuk dâhil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine functional improvement level, social structure of participation, preference of activity and enjoyment level of activity with compared to age and sex of children with CP who have physical disability but not have mental disability and healthy children age between 6-10 and also determine the relationship between mothers? depression level who have children with CP and have healthy children and children?s participation and enjoyment level. 80 children with CP, 80 healthy children had participated to this study with their mothers. Children had divided into two groups between the age of 6-8 and 9-10 and then 20 girls and 20 boys had been included to both of two groups equally.