Üniversite öğrencilerinin süt ve ürünlerini tüketim düzeyleri ile beden kütle indeksleri arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A study on an association between milk and dairy products consumption levels and body mass index of university students
  1. Tez No: 281191
  2. Yazar: ÖZGE KELEBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN KARAAĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Üniversite öğrencilerinin süt ve ürünleri tüketimi ile beden kütle indeksleri arasındaki ilişkiyi incelemek üzere Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ve Hemşirelik bölümlerinde öğrenim görmekte olan yaşları 17-27 yıl arasında değişen 300 kız öğrenci rasgele örneklem yöntemi ile seçilmiştir. Araştırma kapsamında öğrencilere ilişkin genel bilgileri ve süt ve ürünlerini tüketim durumlarını, fiziksel aktivite düzeylerini sorgulamak amacı ile soru kağıdı uygulanmış ve antropometrik ölçümleri alınarak beden kütle indeksleri hesaplanmış, vücut bileşimleri saptanmıştır. Öğrencilerin %82.0'sinin üniversiteye başladığında beslenme durumları değişirken %18.0'inin değişmemiştir. Üniversiteye başladıktan sonra beslenme durumu değişenlerin %41.9'unda süt, %53.3'ünde yoğurt ve %32.1'inde beyaz peynir tüketimi azalırken; %25.2'sinde süt, %19.9'unda yoğurt ve %23.6'sında beyaz peynir tüketimi artmıştır. Öğrencilerin günlük aldıkları ortalama enerjinin %46.65'i karbonhidratlardan, %14.9'u proteinlerden ve %37.67'si de yağlardan sağlanmaktadır. Diyetleriyle aldıkları enerji, harcadıkları enerjinin %75.7±20.5'ini karşılamaktadır. Ayrıca, kendi yaş grupları için gereksinimi karşılama oranı en düşük olan besin ögesinin %46.7±17.2 değeri ile kalsiyum olduğu görülmüştür. Genelde süt, yoğurt tüketim miktarı 93.1 g/gün, peynir tüketimi ise 31.6 g/gündür. BKİ ?25.0 kg/m2 olanların ?19.9 ve 20.0-24.9 kg/m2`ye göre tahılları ve atıştırmalık besinleri daha çok buna karşılık yağları daha az tüketmektedirler.
Özet (Çeviri)
Three hundred students at Hacettepe University?s The departments of Nutrition and Dietetic, Child Development, Physical Therapy and Rehabilitation and Nursing, whose ages change between 17-27, were randomly selected in order to determine the relationship between students? consumption of dairy products and their body mass index (BKI). Students filled a survey to determine the levels of dairy products consumption and physical activity levels, to measure antrophometric measurements in order to calculate BKI and body compositions. Students, whose diet change or not change since they started university, are 18.0% and 82.0% respectively. While 41.9% of people who changed their diet after they start university, consume less milk, 53.3% consume less yoghurt and 32.1% consume less cheese; 25.2% consume more milk, 19.9% consume more yoghurt and 23.6% consume more cheese. Students, was provided 46.65% energy from carbonhydrate, 14.9% from proteins and 37.67% from fats for their daily dietary energy. Energy expenditure?s 75.7±20.5% intake with daily dietary energy. In addition, lowest nutrient value of calcium was found 46.7 ± 17.2 % of RDA for their age groups. Generally, consumption total milk and yogurt were 93.1 g/day, while consumption of cheese was 31.6 g/day. Whose BMI was ?25.0 kg/m2 consumed more grains and snacks but less fat and fatty foods, according to BMI ?19.9 and 20.0-24.9 kg/m2.