Coğrafi bilgi sistemleri ve uzaktan algılama teknikleri yardımıyla toprak erozyonunun belirlenmesi üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 28119
  2. Yazar: MEHMET ALİ ÇULLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
-110- ÖZET Bir metod çalışması olan bu araştırmada, sayısal uydu ve temel harita verileri, ERDAS yazılımında bulunan Coğrafi Bilgi Sistemi (GIS) ortamında farklı oranlarda çakıştırılarak“Şimdiki ve Potansiyel Erozyon”alanları haritalanmıştır. Bu çalışmada, temel veri olarak Landsat-5 TM 3-Ekim 1991 görüntüsü ve bu görüntülerin yorumunda kullanmak amacıyla da sayısallaştırılmış KFA-1000 SOYUZ uydu fotoğrafları kullanılmıştır. Erozyon şiddet derecelerini belirlemek amacıyla Coğrafi Bilgi Sistemi için temel veri olarak 1\25000 ölçekli topoğrafik, toprak, jeolojik haritalar ve Landsat TM uydu verileri kullanılmıştır. Toprak erozyonu şiddeti üzerinde en çok etkili olan faktörlerden birisi de topografyanın durumudur. Bu nedenle çalışma alanlarına ait 1\25000 ölçekli topoğrafik haritalardaki 50 metreden geçen yükselti eğrileri sayısallaştırılarak ERDAS programlarındaki GIS ortamında kullanmak amacıyla % eğim ve eğim yönü haritaları oluşturulmuştur. Erozyon şiddetinin belirlenmesinde drenaj desenine göre dereceleme ile birlikte, her farklı anamateryalin kendi içerisinde erozyon şiddet derecesine göre 6 bandda parlaklık değerleri de saptanmış ve erozyon şiddetinin yorumlanmasında kullanılmıştır. Bitki ile kaplı alanları ve bitki yoğunluklarını ortaya çıkarmak için, Landsat TM 3 (kırmızı) ve 4. (infrared) band verileri kullanılarak, uydu görüntülerine Bitki İndeksi Metodu uygulanmıştır. Çalışmada kullanılan Landsat TM uydu görüntülerinin sınıflandırma ve görüntü işleme çalışmaları MIKR0VAX II, GEMSTONE ve ERDAS sistemlerinde gerçekleştirilmiştir.-113- SUMMARY In this methodological investigation, present and potential erosion areas were mapped by superimposing digital satellite data and basic mapping data in Geopraphical Information System (GIS) medium, using ERDAS software. In this work, as a basic data Landsat-5 TM October 3, 1991 images and in the interpretation of these images, scanned KFA-1000 SOYUZ satellite photographs were used. To determine the erosion severity grades, 1/25000 scale topographic, soil, geological maps and Landsat TM images which are the basic data for the Geological Information System, were used. Topographic position is one of the major factors affecting the severity of the soil erosion. For this reason, the contour lines at eyery 50 m on 1/25000 scale topographical maps were digitized and slope percentage and slope direction maps were prepared to evaluate in GIS medium using ERDAS software. For the purpose of determination of erosion severity, the graduation according to drainage network as well as the reflectance values on 6 bands from different parent materials were evaluated. The vegetation index method was utilized to determine the plant covered areas and vegetation densities, using the Landsat TM 3 (RED) and 4 (IR) bands. The classification of Landsat TM satellite images and image proccesing were carried on MIKROVAX II, GEMSTONE and ERDAS systems. The digitalization of basic images and superimposition of digitized data were made with ARC\INFO and ERDAS software.-110- ÖZET Bir metod çalışması olan bu araştırmada, sayısal uydu ve temel harita verileri, ERDAS yazılımında bulunan Coğrafi Bilgi Sistemi (GIS) ortamında farklı oranlarda çakıştırılarak“Şimdiki ve Potansiyel Erozyon”alanları haritalanmıştır. Bu çalışmada, temel veri olarak Landsat-5 TM 3-Ekim 1991 görüntüsü ve bu görüntülerin yorumunda kullanmak amacıyla da sayısallaştırılmış KFA-1000 SOYUZ uydu fotoğrafları kullanılmıştır. Erozyon şiddet derecelerini belirlemek amacıyla Coğrafi Bilgi Sistemi için temel veri olarak 1\25000 ölçekli topoğrafik, toprak, jeolojik haritalar ve Landsat TM uydu verileri kullanılmıştır. Toprak erozyonu şiddeti üzerinde en çok etkili olan faktörlerden birisi de topografyanın durumudur. Bu nedenle çalışma alanlarına ait 1\25000 ölçekli topoğrafik haritalardaki 50 metreden geçen yükselti eğrileri sayısallaştırılarak ERDAS programlarındaki GIS ortamında kullanmak amacıyla % eğim ve eğim yönü haritaları oluşturulmuştur. Erozyon şiddetinin belirlenmesinde drenaj desenine göre dereceleme ile birlikte, her farklı anamateryalin kendi içerisinde erozyon şiddet derecesine göre 6 bandda parlaklık değerleri de saptanmış ve erozyon şiddetinin yorumlanmasında kullanılmıştır. Bitki ile kaplı alanları ve bitki yoğunluklarını ortaya çıkarmak için, Landsat TM 3 (kırmızı) ve 4. (infrared) band verileri kullanılarak, uydu görüntülerine Bitki İndeksi Metodu uygulanmıştır. Çalışmada kullanılan Landsat TM uydu görüntülerinin sınıflandırma ve görüntü işleme çalışmaları MIKR0VAX II, GEMSTONE ve ERDAS sistemlerinde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
-113- SUMMARY In this methodological investigation, present and potential erosion areas were mapped by superimposing digital satellite data and basic mapping data in Geopraphical Information System (GIS) medium, using ERDAS software. In this work, as a basic data Landsat-5 TM October 3, 1991 images and in the interpretation of these images, scanned KFA-1000 SOYUZ satellite photographs were used. To determine the erosion severity grades, 1/25000 scale topographic, soil, geological maps and Landsat TM images which are the basic data for the Geological Information System, were used. Topographic position is one of the major factors affecting the severity of the soil erosion. For this reason, the contour lines at eyery 50 m on 1/25000 scale topographical maps were digitized and slope percentage and slope direction maps were prepared to evaluate in GIS medium using ERDAS software. For the purpose of determination of erosion severity, the graduation according to drainage network as well as the reflectance values on 6 bands from different parent materials were evaluated. The vegetation index method was utilized to determine the plant covered areas and vegetation densities, using the Landsat TM 3 (RED) and 4 (IR) bands. The classification of Landsat TM satellite images and image proccesing were carried on MIKROVAX II, GEMSTONE and ERDAS systems. The digitalization of basic images and superimposition of digitized data were made with ARC\INFO and ERDAS software.-114- Land use, plant cover and vegetation density were determined using the combination of 3.(0.63-0.69 /xm), and 4(0.76,0.90 /xm) and 5.(1.55-1.75 /xm) bands of Landsat TM. In field studies, parameters such as erosion at different severities, geological structure, soil type, slope percentage, slope lenght, plant type, vegetation intensity, land use type and stoniness were controlled. In order to count all the effects of climate, which is the most important factor on erosion, the test areas were chosen from the region having arid and semi-humid climate regimes. Geologically, the widespread parent material of these regions are sand deposits, basalt, andezit, gibs, sandstone, siltstone, and calcite. Soils formed on sand deposits, although they have deep profiles have been subjected to occasional finger and gully erosions, because of their light texture. In this study area, it has been observed that the soils formed on sandstone are the most eroded soils next to those formed on gibs parent material. In most of these soils, the A and B horizons were totally lost by erosion and the exposed parent material yielded high reflectance in satellite images. The soils formed on sandstone parent material were subjected to finger and surface erosion. In the region, case areas having severe erosion gave higher reflectance than those having normal erosion. It has been observed that the gullies formed on soft marl and gibsic parent material were deeper and closely spaced. Some of this gullies were visibile on Landsat TM images.-115- The erosion of the soils formed on the limestone parent material were finger and surface types. The gullies were not deep because of the hardness of the cristaline limestone. The severe erosion areas on this type of material were easly observable on Landsat TM images because of the reflectance values. Basalt and andesite parent materials are the least eroded areas although they have been severely eroded in some spots. Field controls revealed that severe erosion occurs rather on the southern slopes, having less denser plant coverage, although their parent material and slopiness are similar to those of northern slopes. Seperate files for erosion factors, such as geological structure, soil properties, vegetation density, land use were preperated and given different values to use in GIS. These seperate files such as geology, soil, slope, land use, vegetation index maps were used for Gegophical Information System (GIS) to prepare the Present Erosion and Potantial Erosion maps.