Tek taraflı işitme kayıplı çocukların gelişim düzeylerinin incelenmesi
To investigate developmental level in children with unilateral hearing loss
  1. Tez No: 281213
  2. Yazar: ERGÜL BAŞARAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDAN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmamızda, tek taraflı sensörinöral işitme kaybına sahip 0-6 yaş arasındaki bebeklerin ve çocukların gelişim düzeylerinin saptanması ile elde edilen bulgular doğrultusunda gerekli eğitsel yaklaşımların ve rehberliğin belirlenmesi konusunda bilgi verilmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, Hacettepe Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Odyoloji Ünitesi'nde tek taraflı sensörinöral işitme kaybı tanısı konulan 25 işitme kayıplı bebek ve çocuk çalışma grubunu oluştururken aynı yaş grubunda normal işitmeye sahip 25 bebek ve çocuk kontrol grubunu oluşturmuştur. Çocukların gelişimlerini değerlendirmek için Ankara Gelişim Tarama Envanteri (AGTE) ve Denver II Gelişimsel Tarama Testi (DGTT II) kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin analizi sonucunda, her iki grup AGTE alt testi puanları yönünden karşılaştırıldığında, tek taraflı sensörinöral işitme kaybına sahip gruptaki bebeklerin ve çocukların genel gelişim (AGTE-GG), dil-bilişsel gelişim (AGTE-DB) ve ince motor gelişim (AGTE-İM) puanlarının normal işiten gruptaki bebeklere ve çocuklara göre sayısal olarak daha düşük olduğu görülmüş; ancak elde edilen bulgular istatistiki olarak değerlendirildiğinde AGTE alt testlerinde gruplar arasındaki istatistikî olarak anlamlılık elde edilememiştir (p>0.05). Ayrıca işitme kaybının derecesi ve lateralizasyonuna göre AGTE alt test puanları açısından anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (p>0.05). Gruplar, DGTT II sonuçları açısından değerlendirildiğinde normal işiten grupta ?anormal? sonucu hiç bir bebekte ve çocukta elde edilmezken tek taraflı sensörinöral işitme kayıplı grupta %16 oranında ?anormal? sonucuna sahip bebek ve çocuk bulunmuş, elde edilen bu bulgular arasında istatistikî olarak anlamlı farklılık bulunmuştur (p0.05). İşitme kaybının lateralizasyonuna göre DGTT II sonuçlarında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0.05).Yenidoğan işitme tarama programları sayesinde tek taraflı işitme kaybının erken dönemde tanılanması mümkün olduğundan, bu bebeklerin ve çocukların rutin odyolojik ve eğitsel değerlendirmelerinin yapılarak bireyselleştirilmiş eğitim programı içine dahil edilmelerinin yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
We aimed to determine the developmental level of children between 0 and 6 years old that had been diagnosed as unilateral sensoryneural hearing loss and in this direction to give information about appropriate guidance and educational approach in this study. The study group was consisted of 25 patients that had been diagnosed as unilateral sensoryneural hearing loss in Hacettepe University Audiology Department, and the control group was consisted of 25 normal hearing children at same age interval. Ankara Development Screening Inventory and Denver II Developmental Screening Test were used to evaluate the developmental level of children. Although no statistically significant difference was found between two groups (p>0.05), the study group had lower scores in general development, language-cognitive development and fine motor development compared to control group. Also no statistically significant difference was found between two groups in case of Ankara Development Screening Inventory subtest scores of hearing loss degree and lateralization (p>0.05). When the two groups were compared for Denver II Developmental Screening Test results, none of the children in control group had ?anormal? result, although the study group had 16% ?anormal? result. The difference between two groups was statistically significant (p0.05). Also two groups were compared for Denver II Developmental Screening Test results according to hearing loss lateralization and no statistically significant difference was found between two groups (p>0.05).The early diagnosis of unilateral hearing loss is possible with newborn hearing screening programs, thus we think that routine audiologic and educational evaluation of these children allows us to include these children in individualized educational program.