Bir eğitim ve araştırma hastanesinde Kurumsal Performans Karnesi (Balanced Scorecard) Yönteminin uygulanabilirliği
The applicability of The Balanced Scorecard Technique to a teaching and research hospital
- Tez No: 281215
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDIKA KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışmada, Kurumsal Performans Karnesi yönteminin hem özel sektörde hem de kamu sektöründe performans ölçümünde sağladığı katkılardan dolayı, yöntemin Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde de uygulanabilirliği araştırılmıştır. Kurumsal Performans Karnesi'nin temelinde yer alan stratejik yönetim modelinin Hastanede henüz bilinen bir yaklaşım olmamasına rağmen bu sistemin uygulanabilmesi için ihtiyaç duyulan alt yapının Türkiye'deki kamu kurumlarının yeniden yapılandırılması ve Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen Sağlıkta Dönüşüm Programı çerçevesinde mevcut olduğu görülmüştür. Kurumda yürütülen mevcut performans ölçüm modeli sayesinde kurum çalışanların performans ölçüm sistemine yabancı olmamaları, bazı göstergelerin mevcut sistemde izleniyor olması ve hastane otomasyon sisteminin sisteme göre yapılandırılabilme imkanının olması yöntemin uygulanması için önemli avantajlardır. Ancak Hastanenin kamu kurumu olması sebebiyle önceden belirlenen ve sınırlı bir bütçeye sahip olması Kurumsal Performans Karnesi yönteminin uygulanması için gerekli olan kaynak temininde sıkıntı oluşturabileceği varsayılsa bile bu kısıtlılığın paydaşlarla işbirliği ile aşılabileceği düşünülmektedir. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Kurumsal Performans Karnesi uygulamasının uzun, yorucu ve zahmetli bir süreç olacağı öngörülmekle birlikte yönetimde ve performans ölçüm siteminde getireceği neden-sonuç ilişkileri ile hem hastanenin başarısını arttırması hem de vatandaşların sağlık düzeyinin yükseltilmesine katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the possibility for implementing the Balanced Scorecard Technique, a technique which contributes to both public and private sector as regards performance measurement, in Ankara Numune Teaching and Research Hospital. The Strategic Management Model which serves as a basis for the Balanced Scorecard Technique is not known to hospital management and staff. However, the infrastructure needed for the implementation of this system is obviously available thanks to the efforts for restructuring the public institutions in Turkey and the Transformation in Health Programme of the Ministry of Health.The main advantages for implementation include the facts that hospital staff is already familiar with a performance measurement system because of the existing performance measurement model in place in the institution, that some indicators are readily monitored in this model and that the hospital automation system can be readjusted in line with the Balanced Scorecard Technique. As the hospital is a public institution and therefore has a predetermined and limited budget, it is assumed that allocation of resources needed for the Balance Scorecard technique might pose a barrier. However, this limitation might be facilitated through collaboration with stakeholders. Although the implementation of the Balanced Scorecard Technique in Ankara Numune Teaching and research Hospital will probably be a lengthy, tiring and laborious task, it is expected to contribute to the enhancement of the success level of the hospital and improvement in the health status of citizens through the new approach to cause & effect relations it will introduce at the management level and in the performance measurement system.