Total diz artroplastisi (TDA) yapılan hastalarda turnike öncesi ve turnike sonrası tek doz tranekzamik asit uygulanmasının kanama kontrolü üzerine etkisinin karşılaştırılması
The comparison of the effectiveness of single dose tranexamic acid application on blood loss control before and after tourniquet on patients undergone total knee arthroplasty (TDA)
  1. Tez No: 347694
  2. Yazar: AHMET VOLKAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ ESEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Total diz artoplastisi, son evre diz osteoartriti tedavisi için yararlı ve etkili bir tedavi seçeneğidir. Bunun yanında, bu cerrahi ameliyat içi ve ameliyat sonrası önemli miktarda kan kaybı ile sonuçlanmaktadır ve bu kanama sonucunda genellikle hastada kan transfüzyonu ihtiyacı oluşmaktadır. Çalışmamızın amacı tranekzamik asitin turnike öncesi ve turnike sonrası kullanımının karşılaştırılıp, meydana gelen kanama miktarı ve transfüzyon ihtiyacı üzerindeki etkisini araştırmaktır.Çalışmamıza 1 Ocak 2013 ve 1 Ağustos 2013 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim dalı polikliniğine başvuran 60-79 yaş arası, primer osteoartrit tanısı ile total diz artroplastisi yapılan 30 hasta dahil edilmiştir. Hastalar TEA uygulanmayan kontrol grubu, turnike öncesi TEA uygulanan grup ve turnike sonrası TEA uygulanan grup olarak 3'e ayrılmıştır. Hastaların 30. dakikadaki ve 24 saat sonundaki kanama miktarlarına, Hb değerlerindeki değişimlere, transfüzyon ihtiyaçlarına, PT, aPTT ve INR değerlerine bakılmıştır. TEA uygulanan hasta gruplarındaki kanama miktarı, Hb düşüşü,transfüzyon ihtiyacı, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı daha az bulunmuştur. TEA uygulanan hastalar kendi aralarında karşılaştırıldığı zaman; turnike sonrası grupta, turnike öncesi gruba göre daha az kanama miktarı bulunmuştur ancak Hb değişimlerinde anlamlı bir değişiklik görülmemiştir. TEA uygulanan hastaların aPTT, PT ve INR değerlerinde anlamlı bir değişim görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Total knee arthroplasty is a good choice for effective treatment of end stage knee diseases. However, there is a considerable blood loss in intraoperative and postoperative periods. The aim of our study is to compare effectiveness of the use of single dose TEA on blood loss and transfusion need at before tourniquet inflation and after tourniquet deflation. Our study included 30 patients at 60 ? 79 years old who underwent total knee arthroplasty at Gazi University Faculty of Medicine, Department of Orthopaedics and Traumatology between 1 January and 1 August 2013. Patients were divided to three groups; control group which TEA wasn't administrated, before tourniquet group which TEA was administrated before inflation of tourniquet and after tourniquet group which TEA was administrated after deflation of tourniquet. Blood loss at 30th. minute and after 24 hours in the hemowac drain, change of Hb, aPTT, PT and INR levels, need of transfusion were evaluated. Blood loss, decrease on Hb levels and the need of transfusion at TEA administrated groups were found significantly less than control group. When compared two groups TEA administrated, blood loss was found significantly less in after tourniquet group than in before tourniquet group. Comparison of decrease of Hb levels was found similiar in before and after toruniquet groups. It was found that there wasn't a significant change at aPTT, PT and INR levels in TEA administrated groups.