Cistus salviifolius L. üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognostical investigations on Cistus salviifolius L.
- Tez No: 281268
- Danışmanlar: PROF. DR. L. ÖMÜR DEMİREZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışmada dünya üzerinde 21, Türkiye florasında 5 türle temsil edilen Cistus cinsine ait Cistus salviifolius bitkisi üzerinde Farmakognozik araştırmalar gerçekleştirilmiştir. Bitkinin topraküstü kısımları önce n-hekzan daha sonra MeOH ile ekstre edilmiş, metanol ekstresi petrol eteri ve n-BuOH ile partisyona tabi tutulmuştur. Sekonder metabolitler, n-BuOH ve n-Hekzan ekstresinden çeşitli kromatografik yöntemlerle izole edilmiştir. n-BuOH ekstresinden 3 flavonoit aglikonu; CS-1: Kemferol, CS-2: Kersetin, CS-3: Mirsetin, 4 tane flavonoit glikoziti; CS-4: Kemferol 3-O-ß-(6''-O-trans-p-kumaroil)-glukopiranozit, CS-5: Kersetin 3-O-?-arabinopiranozit, CS-6: Kersetin 3-O-ß-galaktopiranozit,; CS-7: Mirsetin 3-O-ß-galaktopiranozit, 2 fenilbutanon glikoziti CS-8: 4-(4'-O-[6''-O-galloil-ß-galaktopiranozil]-3'-hidroksifenil)-butan-2-on, CS-9: 4-(3'-O-ß-glukopiranozil-4'-hidroksifenil)-butan-2-on, 2 floroglusinol glikoziti; CS-10: 1-O-ß-glukopiranozil-3-metoksi-5-hidroksibenzen, CS-11: 1-O-ß-glukopiranozil-3,5-dimetoksibenzen; n-hekzan ekstresinden ise 1 steroit aglikonu; CS-12: Stigmast-5-en-3-ß-ol ve 2 steroit glikoziti; CS-13: Stigmast-5-en-3-O-ß-glukopiranozit ve CS-14: Sitosterol-3-O-(6''-O-butanoil)-ß-galaktopiranozit olmak üzere toplam 14 bileşik izole edilmiştir. Elde edilen bileşiklerin yapıları spektroskopik yöntemler (UV, IR, 1H-NMR, 13C-NMR, 2D-NMR, MS) kullanılarak aydınlatılmıştır. n-BuOH ekstresinin ana fraksiyonlarının ve bu fraksiyonlardan elde edilen bileşiklerin radikal süpürücü aktiviteleri DPPH metoduyla ölçülmüş; fenolik bileşikleri taşıyan fraksiyonlar ve bu fraksiyonlardan elde edilen bileşiklerin aktiviteleri yüksek bulunmuştur. En güçlü radikal süpürücü aktivite gösteren saf bileşiklerin sıralamasının şu şekilde olduğu saptanmıştır: Kersetin (IC50: 4,23) > Kemferol (IC50: 6,24) > Kersetin 3-O-ß-galaktopiranoz (IC50: 8,26) > Mirsetin (IC50: 9,76) > Mirsetin 3-O-ß-galaktopiranozit (IC50: 10,05). Bu değerlere bakıldığında kersetinin standart olarak kullanılan askorbik asitten daha etkili ve kafeik asite eşdeğer radikal süpürücü aktivitesi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, pharmacognostical investigations have been carried out on Cistus salviifolius, belonging to Cistus genus, represented by 21 species on worldwide and 5 species in Turkish flora. The aerial parts of the plant were extracted with n-hexane and MeOH, respectively. The methanolic extract was partitioned with petroleum ether and n-BuOH. Isolation of secondary metabolites from n-hexane and n-BuOH extracts were performed with various chromatographic methods. The n-BuOH extract yielded three flavonoid aglycones; CS-1: Kaempferol, CS-2: Quercetin, CS-3: Myricetin, four flavonoid glycosides; CS-4: Kaempferol 3-O-ß-(6''-O-trans-p-coumaroyl)-glucopyranoside, CS-5: Quercetin 3-O-?-arabinopyranoside, CS-6: Quercetin 3-O-ß-galactopyranoside, CS-7: Myricetin 3-O-ß-galactopyranoside, two phenylbutanon glycosides; CS-8: 4-(4'-O-[6''-O-galloyl-ß-galactopyranosyl]-3'-hydroxyphenyl)-butan-2-on, CS-9: 4-(3'-O-ß-glucopyranosyl-4'-hydroxyphenyl)-butan-2-on, two floroglusinol glycosides; CS-10: 1-O-ß-glucopyranosyl-3-methoxy-5-hydroxybenzene, CS-11: 1-O-ß-glucopyranosyl-3,5-dimethoxybenzene and n-hexane extract yielded one steroid aglycone; CS-12: Stigmast-5-en-3-ß-ol and two steroid glycosides; CS-13: Stigmast-5-en-3-O-ß-glucopyranoside and CS-14: Sitosterol-3-O-(6''-O-butanoyl)-ß-galactopyranoside. Totally 14 different compounds were isolated and the structures of these compounds were elucidated using spectroscopic methods (UV, IR, 1H-NMR, 13C-NMR, 2D-NMR and MS). The free radical scavenging activity of main fractions of the n-BuOH extract and pure compounds were measured by DPPH method. Phenolic fractions and the compounds isolated from these fractions showed the strongest activity. The most active compounds were Quercetin (IC50: 4,23) > Kaempferol (IC50: 6,24) > Quercetin 3-O-ß-galactopyranoside (IC50: 8,26) > Myricetin (IC50: 9,76) > Myricetin 3-O-ß-galactopyranoside (IC50: 10,05) respectively. According to these results quercetin is more active than ascorbic acid and has similar activity with the caffeic acid used as standards.