Klinik bakım sınıflama sisteminin huzurevinde yaşayan yaşlıların bakımında uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi
Examines the practicability of the clinical care classification system on elderly care living in nursing home
  1. Tez No: 281288
  2. Yazar: GÜLBAHAR KORKMAZ ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA NURAN EMİROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Araştırma; Klinik Bakım Sınıflama Sisteminin Türkçeye çevrilerek huzurevinde yaşayan yaşlıların bakımında uygulanabilirliğini değerlendirmek amacı ile yarı deneysel düzende yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Ümitköy Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde kalan 97 yaşlı oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini, araştırma kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 28 yaşlı oluşturmuştur. Araştırma 06.04.2009-30.11.2009 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın uygulanması; ön değerlendirme, tanılama, girişimlerin uygulanması, izlem ve son değerlendirme aşamalarından oluşmuştur. Veriler, klinik bakım sınıflama sisteminde yer alan bakım öğeleri temel alınarak oluşturulan ve çeşitli skalaları içeren Yaşlı Değerlendirme Formu uygulanarak toplanmıştır. Yaşlıların sağlık sorunları Klinik Bakım Sınıflama Sistemi kullanılarak tanılanmış ve çözülmeye çalışılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Wilcoxan testi, sayılar ve yüzdeler kullanılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda, yaşlı bireylerin sağlık sorunları en fazla sağlık davranışı bakım öğesinde yer aldığı belirlenmiştir. Yaşlılara yönelik 19 bakım öğesinde toplam 297 tanı belirlenmiştir ve 310 girişimde bulunulmuştur. Girişimlerde en çok değerlendirme eylem tipi kullanılmıştır. Hemşirelik tanılarının % 70'inde gelişme sağlanmıştır. Sonuç olarak Klinik Bakım Sınıflama Sisteminin yaşlı bakımında kullanımının uygun olduğu belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara dayanarak, Klinik Bakım Sınıflama Sisteminin huzurevinde hemşirelere gerekli rehberlik sağlanarak yaşlı bakımında kullanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as semi experimental design to the aim of examines the practicability of the Clinical Care Classification System on elderly care living in nursing home. After the translation in Turkish, the Clinical Care Classification System was used in this study. The study population consists of 97 older people living in Ümitkoy Nursing Home and Rehabilitation Center. The study was conducted on 28 older people who satisfied the sample criteria and accepted to participate in the study between 06.04.2009-30.11.2009. Study design composed of pre-evaluation, diagnosis, interventions, follow up and post-evaluation. Data was gathered by using Elderly Assessment Questionnaire made of main care components of the Clinical Care Classification System and including same scale. The elder?s health problems was diagnosed and solved by using the Clinical Care Classification System during the study. Wilcoxon test, numbers and percentages were used in data analyze. According to study results, the most faced health problem by elders was seen in health behavior care component within 19 item developed for elders, totally 297 nursing diagnoses were determined and 310 interventions were performed. The most used intervention was assessment activity. 70 % of nursing diagnoses were improved during the study. As a conclusion, the Clinical Care Classification System is appropriate for using in elderly care. With the results derived from the study it is suggested to use the Clinical Care Classification System on elderly care living in nursing home.