Talasemi Majör'lü çocuk ve adolesanların beslenme durumlarının, antropometrik ve bazı biyokimyasal parametreler ile vücut bileşimleri üzerine etkisi
The effect of nutritional status of Thalassemia Major children and adolescents to their anhropometric measurements, body composition and certain biochemical parameters.
  1. Tez No: 281289
  2. Yazar: NİLAY DÖNMEZ KHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma Hacettepe Üniversitesi, İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi, Pediatrik Hematoloji Anabilim Dalı'nda takip edilen 3-18 yaş arası toplam 27 Talasemi Majör'lü (TM) çocuk ve adolesanın beslenme durumlarının hastaların antropometrik ölçümlerine, vücut bileşimlerine ve bazı biyokimyasal parametrelerine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla, TM'li hastaların besin tüketimleri 6 ay süre ile alınmıştır. Beslenme eğitimi verilen hastaların besin tüketim sıklıkları, antropometrik ölçümleri (vücut ağırlığı, boy uzunluğu, triseps, biseps, subskapular ve suprailiak deri kıvrım kalınlıkları), çevre ölçümleri, Biyoelektrik İmpedans Analizi (BİA) ölçümleri ile vücut bileşimleri ve bazı biyokimyasal bulgularının çalışmanın sonunda nasıl değiştiği belirlenmiştir. Altı aylık beslenme eğitimi sonunda TM'li hastaların vücut ağırlığı (VA)
Özet (Çeviri)
This study is conducted on 27 Thalassemia Major (TM) patients aged 3-18 years who applied to Hacettepe University, İhsan Doğramacı Children?s Hospital, Haematology Division and carried out to find out the effect of nutritional status on anthropometric measurements, body composition and some biochemical parameters. For this reason, food consumption of the TM patients are watched for six months. Food Frequency Questionnaires (FFQs), anthropometric measurements (body weight, height, triceps, biceps, subscapular, suprailiac skinfold thicknesses) and circumference measurements. Bioelectric Impedans Analysis (BIA) and some biochemical parameters are assessed in the beginning and at the end of the study. After six months nutrition education body weight persentile which is