İmplant destekli sabit bölümlü protezlerde seramik-oksit altyapıların yorulma dayanıklılığının in-vitro olarak değerlendirilmesi
In-vitro evaluation of fatigue strength of different ceramic-oxide frameworks in implant supported fixed partial dentures
- Tez No: 281290
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL MERAL ŞAHMALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Diş veya implant destekli seramik? oksit altyapılı tam seramik sabit bölümlü protezlerdesıklıklakarşılaşılanproblemlerin başındakırıkgelmektedir.Ancak meydana gelen bu kırığın mekanik komplikasyonun sebebi günümüzde tam olarak açıklığa kavuşturulamamıştır. Bu çalışmanın amacı implant destekli sabit bölümlü protezlerde seramik-?oksitlerin, metal implant dayanakları ile birlikte fonksiyonel bölgede alt yapı materyali olarak mekaniksel dayanıklılığının incelenmesidir. Farklı seramik-?oksit (zirkonyum-? oksit (n=8) ve alüminyum-?oksit (n=8)) bloklardan üretilen iki implant destekli üç üyeli sabit bölümlü protez altyapılarını dinamik yorulma testine tabi tutulmuşlardır. Her örnek 300N yük altında 2Hz frekansında 250,000 devir için test edilmiştir. Mekanik test sırasında (100,000 devir) ve sonrasında örnekler gün ışığında ve siyah ışıkta (sıvı penetrant test ile) hasarsızlık kontrolü için gözle değerlendirilmiştir. Ayrıca test sonunda mikroçatlak varlığı açısından örnekler SEM (Scanning Electron Microscope) ile incelenmiştir. Zirkonyum-?oksit altyapı örneklerinde kırık, makro veya mikro çatlak gözlenmemiştir. Beş adet alüminyum-?oksit örneğin birer tutucusunun servikal kısmında kırık görülmüştür. Zirkonyum-?oksit altyapıların yorulma dayanıklılığı implant destekli sabit bölümlü protezlerde klinik uygulamaya yönelik cesaret vericidir.
Özet (Çeviri)
Çavuşoğlu Y., In-vitro evaluation of fatigue strength of different ceramic- oxide frameworks in implant supported fixed partial dentures, Hacettepe University Health Sciences Institute PhD Thesis in Prosthodontics, Ankara 2010. The most frequent problem seen on implant or teeth supported fixed partial dentures with ceramic-?oxide framework is fracture. But the reason for that mechanical complication could not be explained yet. Purpose of this study is to evaluate the mechanical strength of ceramic-?oxides in implant supported fixed partial dentures with metal implant abutments. Two implant supported three unit fixed partial dentures frameworks which are produced using different ceramic-?oxide (zirconium-?oxide (n=8), aluminum-?oxide (n=8)) blocks, are tested with fatigue test. Each sample is tested under 300N with a freguency of 2 Hz for 250,000 cycles. During (100,000 cycle) the mechanical test and after finishing the test all frameworks had eye examination with day light and black light (using liquid penetration test) for non-?destruction. Also at the end of the test all frameworks are evaluated with SEM for microcracks. Zirconium-?oxide frameworks have no fracture, macrocrack or microcrack. At the abutment servical area of five aluminium-?oxide frameworks fractured ares are observed. Fatigue strength of zirconium-?oxide framework in implant supported fixed partial dentures is promising for clinical use.