Polikistik over sendromlu hastalarda klinik ve biyokimyasal parametrelerle periodontal durumun değerlendirilmesi
- Tez No: 684813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ ÖZGEN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Sistemik enflamatuvar mediyatörlerin periodontal hastalık nedeniyle kandaki enflamatuvar parametreleri etkileyerek polikistik over sendromuna (PKOS) katkı sağlayacağı düşünülmüştür. Bu kesitsel çalışmanın amacı PKOS'lu hastalarda periodontal hastalık durumunun klinik ve biyokimyasal parametrelerle değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırmamıza 33 PKOS'lu ve 33 sistemik sağlıklı kontrol grubu hastası dahil edilmiştir. Çalışmamıza katılan tüm hastaların periodontal parametreleri kaydedilmiş, tüm hastaların serum ve tükürük örnekleri toplanmıştır. Toplanan örneklerde IL-6, TREM-1 ve PGLYRP1 seviyeleri ELISA yöntemi ile analiz edildi. Elde edilen veriler parametrik ve non-parametrik yöntemler ile değerlendirildi. Bulgular: PKOS ve kontrol grubu hastaları arasında serum IL-6 değerleri istatistiksel benzer bulunmuştur. (p=0,505) PKOS'lu hastaların serum PGLYRP1 düzeyleri kontrol grubuna kıyasla anlamlı düşük bulunmuştur. (p < 0,0001) PKOS ve kontrol grubu hastalarının serum TREM-1 değerleri istatistiksel benzerdir. (p=0,414) PKOS'lu hastaların tükürük IL-6 değerleri kontrol grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı yüksektir. (p=0,001) PKOS'lu hastalarda tükürük PGLYRP1 değerlerinin nin kontrol grubuna kıyasla anlamlı arttığı görülmüştür. (p=0,039) PKOS'lu hastaların tükürük TREM-1 seviyeleri kontrol grubu hastalarıdan anlamlı yüksek bulunmuştur. (p=0,001) Çalışmamıza katılan hastalar periodontal açısından karşılaştırıldığında serum IL-6 ve xii serum TREM-1 değerlerinde anlamlı farklılık gözlenmezken, serum PGLYRP-1 değerleri açısından kıyaslandığında ise kontrol grubu gingivitis ve test grubu gingivitis hastaları arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmuştır. (p=0,01) Kontrol grubu gingivitis ve test grubu sağlıklı hastaları karşılaştırıldığında da istatistiksel anlamlı fark bulunmuştur. (p=0,01) Kontrol grubu sağlıklı ve test grubu sağlıklı hastaları arasında anlamlı fark mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Objective: The increase of systemic inflammatory molecules caused by periodontal disease in the serum may affect polycystic ovarian syndrome. The aim of this cross-sectional study is to evaluate the periodontal status in patients with PCOS interms of clinical and biochemical parameters. Material and Methots: 33 PCOS and 33 systemic healthy control patient included in our study. Periodontal parameters of all patients recorded. Serum and saliva samples were taken from all patients and IL-6, TREM-1 and PGLYRP1 levels were analyzed using by ELISA method. The obtained data were evaluated with parametric and non-parametric methods. Results: Serum IL-6 values were statistically similar between PCOS and control group patients. (p=0.505) Serum PGLYRP1 levels of patients with PCOS were found significantly lower than the control group. ( p < 0.0001) Serum TREM-1 values of PCOS and control group patients were statistically similar. (p=0.414) The salivary IL-6 values of patients with PCOS were significantly higher when compared to the control group. (p=0.001) It was observed that salivary PGLYRP1 values were significantly increased in patients with PCOS compared to the control group. (p=0.039) The salivary TREM-1 levels of the patients with PCOS were found to be significantly higher than the control group patients. (p=0.001) When the patients participating in our study were compared in terms of subgroups, there xiv was no significant difference in serum IL-6 and serum TREM-1 values, while a statistically significant difference was found when the gingivitis patients in the control group and test group gingivitis patients were compared in terms of serum PGLYRP-1 values. (p=0.01) A statistically significant difference was found when the gingivitis in the control group and healthy patients in the test group were compared. (p=0.01) There is a significant difference between healthy control group and healthy test group patients.