Adana il merkezinde epilepsi prevalansı
Epilepsy prevalance in adana centrum
- Tez No: 281303
- Danışmanlar: PROF. DR. HACER BOZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve amaç; Epilepsi toplumda sık görülen ve uygun tedavi ile kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Biz bu çalışmada Adana il merkezinde epilepsi prevalansını saptamayı amaçladık.Gereç ve yöntem; Bu çalışma Dünyada ve ülkemizde yapılmış olan çalışmalar örnek alınarak, Uluslararası Epilepsi ile Savaş Derneğinin (ILAE) ve Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) belirlemiş olduğu nörolojik hastalıklarda ve epilepside yapılacak olan epidemiyolojik çalışmalarda uyulması gereken kurallar ve öneriler doğrultusunda planlandı. Adana il merkezinde yaşayan ve tüm toplumun sosyokültürel düzeyini yansıtacak şekilde (üst, orta ve alt) rastgele örneklem yöntemi ile üç mahalle belirlendi. Epidemiyolojik çalışmalarda kullanılan formüller ile taranması gereken hedef nüfus hesaplandı (n=7052 kişi). Olgular evlerinde ziyaret edilerek daha önceden epilepsi tanısı almış ve şüpheli nöbet öyküsü veren kişilerin öyküleri derinleştirildi ve ileri incelemeler yapıldı.Bulgular; Toplam 7052 kişi (0 ile 100 yaş arası) ile yapılan görüşmeler sonrası 52 epilepsi hastası saptandı. Aktif epilepsi prevalansı % 0,7 bulundu. Sosyoekonomik durum göz önüne alındığında prevalans sosyoekonomik durumu en kötü olan grupta oran % 1,4, orta olan grupta % 0,7 ve üst olan grupta ise % 0,3 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction: Epilepsy is an endemic illnessthat can be under control with a suitable treatment. In this study We aimed to state epilepsy prevalence in Adana centrum.Material and Method: Fort his subject as we tok the examples of studies that have been done in our country and also around the world we planned the study in the direction of the rules and suggestions that are needed to be obeyed of International Leauge Against Epilepsy(ILEA) and World Health Organization (WHO) stated neurological illnesses and epilepsy which are going to be studied in epidemiological practises. Three streets have been determined in the center of Adana and will reflect the sociocultural level of whole society (upper,middle and lowborn)by the method of random sample.Our target population that needs to be scanned with used formulas in epidemiological studies have been calculated.(n: 7052 people).The people who had been diagnosed before and had suspect attacks were deepened and further reviews were made.Subject: After the interviews of totally 7052 people (ages between 0 and 100), 52 epilepsy patients were stated. Active epilepsy prevalence were detected 0.7%.