Akromegalili 25 hastanın takip ve tedavi sonuçları
Twentyfive patients with acromegaly: outcome of clinical follow-up
- Tez No: 281339
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Akromegali nadir görülen, ilerleyici dış görünüş değişiklikleri ve geniş sistemik komplikasyonları olan bir hastalıktır. Biz bu çalışmamızda polikliniğimizde takip edilen hastaların verilerini sunmayı amaçladık.Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 25 akromegali hastası alındı. Bu hastalarda incelediğimiz başlıca parametreler; yaş, cinsiyet, tanıya kadar geçen ortalama süre, operasyon, radyoterapi, medikal tedavi öyküsü, bu tedavilerin etkinliği ve yan etkileri.Bulgular: Hastalarımızın şu anki yaş ortalaması 45±8,9 (24-62), tanı anındaki yaş ortalaması 38±9,1, cinsiyet oranı yaklaşık olarak eşitti (15 kadın, 10 erkek). Tanıya kadar geçen ortalama süre 5,2±3,08 yıl idi. Günümüz kriterlerine göre 5 hasta remisyondaydı. Hipofiz operasyonları farklı cerrahlar tarafından yapılmıştı (hipofiz cerrahisine yönelmiş cerrah yoktu). Transsfenoidal yolla opere olan 4 hastada postoperatif remisyon oranı, hipofizer hormon eksikliği gelişme oranı, diabetes insipidus gelişme oranı %25 idi. Transkranial yolla opere olan 11 hastanın hiçbirinde postoperatif remisyon sağlanamamıştı, bu hastalardan 3 tanesinde hipofiz hormon eksikliği, 1 tanesinde diabetes insipidus gelişmişti. Gamma-knife radyoterapi uygulanan 7 hastada remisyon oranı %28,5, konvansiyonel radyoterapi uygulanan 6 hastada remisyon oranı %33,3 idi. Somatostatin analog tedavisi alan 22 hastanın 7 tanesinde GH
Özet (Çeviri)
Aim: Acromegaly is a rare disease which causes progressive outer apperience changes and systemic complications. This study aims to present data of acromegalic patients who were followed in our clinic.Material and Method: In this study, 25 acromegaly patients were investigated based on age at diagnosis, the time between initial symptoms to clinical diagnosis, sex, surgery, radiotheraphy, medical theraphy effects and side effects.Results: There were 15 female and 10 male patients, mean age was 45±8,9 (24-62), the mean age at diagnosis was 38±9,1, the time between initial symptoms to diagnosis was 5,2±3,08 years. Five patients were in remission as consistend with the current remission criteria. Hypophysis operations were carried out by different surgeons(these surgeons were not specialized in pituitary surgery). Four patients were operated using the transsphenoidal way and postoperative remission, development of hipopituitarism and diabetes insipidus ratio was 25%. Eleven patients were operated using the transcranial way and none of them was in remission postopratively. In 3 patients hipopituitarism and in 1 patient diabetes insipidus developed. Gamma-knife radiotheraphy was applied to 7 patients and remission rate was 28,5%. Convantional radiotheraphy was applied to 6 patients and remission rate was 33,3%. There were 22 patients using somatostatin analog theraphy with 7 of them GH