Erken membran rüptürlü anne bebeklerinde pentraxin 3 ve ortalama trombosit volümü düzeylerinin erken dönem klinik sonuçlara etkisi
The short term outcome effect of pentraxin 3 and mean platelet volume in infants of mothers with premature rupture of membranes
  1. Tez No: 281346
  2. Yazar: MUSTAFA ALİ AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve amaç:Prematüre bebeklerin %70'inin doğum nedeni olan erken membran rüptürü (EMR)'nün en önemli nedeni ve komplikasyonu intraamniyotik enfeksiyondur. İntraamniyotik enfeksiyonlar maternal ve fetal ciddi komplikasyonlara neden olmalarına rağmen tespit edilmeleri zordur. Doğal immünitenin önemli bir bileşeni olan pentraksin 3 (PTX3) intraamniyotik enfeksiyonların tespitinde kullanılmaya başlanmış bir akut faz reaktanıdır. Ortalama trombosit volümü (MPV) de bazı hastalıkların prognostik kriteri olarak kullanılmaktadır. Literatürde intraamniyotik enfeksiyonların tespitinde kullanılan PTX3'ün neonatal prognoz üzerine etkileri çalışılmış değildir. Bu çalışmada EMR'li annelerden doğan bebeklerin erken dönem morbiditeleri ve mortaliteleri ile anneler in PTX3 ve bebeklerinin MPV ve PTX3 düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır.Materyal metod:Perinatoloji ünitesinde EMR nedeniyle izlenen anneler ve bebekleri çalışmaya alındı. Annelerin PTX3 değerleri ile klinik/histopatolojik koryoamniyonit ilişkisi, bebeklerin PTX3 ve MPV değerleri ile erken dönem morbidite ve mortaliteleri arasındaki ilişki araştırıldı.Bulgular:Çalışmaya toplam 28 anne, 30 bebek alındı.Annelerin plazma PTX3 değerleri ortalaması 10,48 ± 7,67 ?g/L (ortanca: 7,25 min-max: 1,25-2,99) idi. Bebeklerin plazma PTX3 değerleri ortalaması 8,47 ± 7,89 ?g/L (ortanca: 7,89 min-max: 1,16-31,94) idi. Maternal PTX3 değeri ile klinik/histopatolojik koryoamniyonit arasında ilişki yoktu. Ayrıca anne PTX3 değeri ile bebeklerin morbidite ve mortaliteleri arasında ilişki yoktu.Bebeklerin PTX3 düzeyleri ile Apgar skorları ve yoğun bakım ünitesinde kalış süreleri ve intraventriküler kanama arasında ilişki dışında morbidite ve mortaliteleri arasında ilişki yoktu.Annelerin PTX3 değerleri ile bebeklerin PTX3 değerleri arasında istatistiksel anlamlı bir ilişki bulunmadı. MPV değerleri asfiktik ve eksitus olan bebeklerde yüksek idi.Sonuç:EMR'li gebelerde maternal PTX3 değerleri ile klinik/histopatolojik koryoamniyonit ve bebeklerin morbidite ve mortalitelerini belirlemede yeterli bir marker değildir. Bebeklerin yüksek PTX3 değerleri düşük Apgar skorları, artmış IVK ve yoğun bakım ünitesinde uzun süreli kalma ile ilişkilidir. Artmış MPV değerleri artmış neonatal mortalite ve perinatal asfiksi ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Aim and Background: Intraamniotic infections are the most important cause and complication of the premature rupture of membranes (PROM), which is responsible for the premature birth of 70% of preterm infants. Intraamniotic infections are difficult to be detected although they cause maternal and severe fetal complications.Pentraxin 3 (PTX3) is an acute phase reactant which has been used to detect intraamniotic infections. Mean platelet volume (MPV) has been used as a prognostic criteria in some diseases. In literature, although it has been used for the diagnosis of intraamniotic infections, the prognostic effect of PTX3 on neonates has not been studied. In this study, we aimed to investigate the relationship between the early morbidities and mortality of infants of mothers with PROM with maternal PTX3 levels, and MPV and PTX3 levels of the infants.Material and MethodsThe mothers who were followed up in perinatology unit due to PROM and their infants were included in the study. The relationship between maternal PTX3 levels and clinical/histopathological chorioamnionitis and short term morbidities and mortality, and PTX3 and MPV values of infants were investigated.ResultsA total of 28 mothers and 30 infants were included in the study. The mean plasma PTX3 levels of mothers was 10,48 ± 7,67 ?g/L (median: 7,25 range: 1,25-2,99), the mean PTX3 level of infants was 8,47 ± 7,89 ?g/L (median: 7,89 range: 1,16-31,94). There were no relationship between maternal PTX3 levels and clinical/histopathological chorioamnionitis. We found no relationship between maternal PTX3 levels and neonatal morbidities and mortality. There were no relationship between neonatal PTX3 levels and morbidities and mortality other than Apgar scores, intraventricular hemorrhage and the duration of NICU admissions. MPV was related with low Apgar scores. There was not statistically significant difference between maternal and neonatal PTX3 levels. The MPV values of infants were higher in those who died.ConclusionMaternal PTX3 level in pregnant women with PROM is not an important marker in defining clinical/histopathological corioamnionitis and neonatal mortality and morbidity. High PTX3 levels in infants are associated with low Apgar scores and increased intraventricular hemorrhage and longer duration of NICU admission. In addition, increased MPV values in infants are related with perinatal asphyxia and neonatal mortality.