Prematüre ve düşük doğum ağırlıklı bebeklerde zeytinyağı ve ayçiçek yağı ile cilt bakımının nozokomial enfeksiyonların üzerindeki rolü
Effect of skin care for olive oil and sunflower oil on nazokomial enfection in preterm and low birth weight babies
- Tez No: 281350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER GÜNEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Yenidoğan prematüre bebeklerde cilt bakımı için kullanılan yöresel zeytinyağı ve ayçiçek yağının enfeksiyon gelişimindeki koruyucu etkisi olup olmadığını göstermekti.Hastalar ve Metod: Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Prematür Servisine yatan 37 hafta ve altındaki 1 Ocak 2009 ve 1 Ocak 2010 tarihleri arasındaki bebekler çalışmaya alındı. Bu bebeklerin 109' una cilt bakımı için zeytinyağı, 67' sine bakım için ayçiçek yağı kullanılırken; 96' sıda kontrol grubu olarak alındı. Çalışmaya 48 saat içinde ölenler, majör konjenital anomalisi olanlar, hidrops fetalis olanlar, cerrahiye bağlı yüksek enfeksiyon riski olanlar, yaygın cilt enfeksiyonu olanlar, vücut yüzey alanının % 5' inden fazla cilt hastalığı olanlar ve servisimize doğumundan, 72 saattensonra baş vuran hastalar alınmadı. Bebeklerde gelişlerinde tümünden kan kültürü alınırken, takiplerde ise sadece sepsis bulgusu gelişen infantlardan kan kültürü alındı. Sonuçlar değerlendirildi.Bulgular: Çalışmaya alınan 272 hastanın 128' i kız 144' ü erkek idi. Çalışmaya alınan tüm bebeklerde, 30 haftanın altındaki bebeklerde ve 1500 gramın altındakilerde nozokomial enfeksiyon insidansı zeytinyağı kullanılan grup ile ayçiçek yağı kullanılan grup kontrol grubuna göre düşüktü. Ancak zeytinyağı kullanılan grup ile ayçiçek yağı kullanılan grup arasında fark yoktu. Üç grup arasında kan kültürü alınma oranları ve hastanede yatış süresinde fark bulunamadı. Mekanik ventilatör (MV) giren hastalar arasında sepsis bulguları gelişme oranları zeytinyağı grubunda hem ayçiçek yağı hem de kontrol grubuna göre anlamlı düşüktü. Ayçiçek yağı grubu ile kontrol grubu arasında anlamlı fark yoktu. Ancak takip kan kültürleri ile karşılaştırıldığında anlamlı bir fark gösterilemedi.Sonuç: Prematüre bebeklerde doğal yağlarla cilt bakımının yapılmasının nozokomial enfeksiyon insidansını belirgin olarak etkilediği görüldü. Zeytinyağı ile yapılan cilt bakımının mekanik ventilatör ihtiyacı olanlarda sepsis bulgusu gelişimini engellediği gösterildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to show whether there is any affect of the regional olive oil and sunflower oil that is used in skin care for newborn premature babies or notPatients and method: 37 week infants and the ones who are bellow and that have been hospitalized in Erciyes University Medical Faculty Newborn service between 1 January 2009 and 1 January 2010 have been inclueded in this study. While olive oil ise used for skin care of 109 infants, sunflower oil used for skin care of 67 of them and 96 of them have been control group. The ones that have died in last 48 hours, the ones who have major congenital anomaly, and that are hydrops fetalis, the ones that have high infection risk connected to surgery, the ones that have common skin infection, the ones that have skin disease on their body coverting more then % 5 of their body, and the patients who have applied to our service after 72 hours have not been taken under this study. While blood culture is taken from all the infants that have come, the blood culture has been taken from the ones in whom sepsis have devoloped. The result have been evaluated.Results: 128 of the 272 patients who have taken in this study were female and 144 of them were male. All patients, babies for bellow week 30 and bellow 1500 gr babies whom olive oil using group and sun flower oil using group were more meaninful according to the control group of incidance rate nosocomial infections. But olive oil using group was not more meaninful according to the group that sunflower oil. Blood cultures rate and exposure period in the hospital were not more meaningful for third group.The group that uses olive oil among the patients that enters to mechanical ventilator was more meaningful according to the group tahat uses sunflower oil and according to the control group in terms of sepsis development. But when this follow is compared with the blood cultures no meaningful difference could be shown.Conclusion: Decrease of topical treatment with skin barrier on incidance rate of nosocomial infections in preterm. Decrease of olive oil treatment with skin on patients that enters to mechanical ventilator of sepsis development.