Trikotillomani tanılı hastalarda endojen opioid nöropeptit düzeyleri
Endogenous opioid neuropeptide levels in patients diagnosed with trichotillomania
  1. Tez No: 951900
  2. Yazar: CELALETTİN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EFRUZ PİRDOĞAN AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Trikotillomani (TTM) tekrarlayan saç (kıl) yolma davranışına bağlı olarak belirgin düzeyde saç kaybı veya incelmesinin görüldüğü, bununla birlikte kişide işlevsellik kaybına yol açan bir klinik psikiyatrik tablodur. Endojen opioidler; endorfinler, enkefalinler ve dinorfinlerden oluşmakta olup vücuttaki opioid reseptörlerine bağlanarak ağrı algısı, stres tepkileri, duygudurum düzenlenmesi, ödül sistemleri ve bağımlılık gibi durumlar üzerinde etkili olan nöropeptitlerdir. TTM geçmiş tanı sınıflandırmalarında dürtü kontrol bozukluğu olarak kabul edilmekte olup beyinde ödül yolaklarında çeşitli bozukluklar olduğunu bildiğimiz bir hastalıktır. Hastalarda saç/kıl yolma eyleminin sağladığı haz ve rahatlama hissi bağımlılıkla ilişkili olarak görülmekte olup hastalığın patofizyolojisinin endojen opioid sistemi ile ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, TTM'li bireylerde beta-endorfin ve met-enkefalin düzeylerini sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırmak, klinik özellikler ve demografik verilerin bu biyobelirteçlere etkisini incelemek ve TTM alt tipleri arasındaki biyokimyasal farklılıkları değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tek merkezlidir. Kesitsel, klinik, tanımlayıcı, kontrollü bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Çalışmaya 18–65 yaş aralığında ve DSM-5 tanı kriterlerine göre TTM tanısı almış 45 hasta ile yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi (VKİ) ve sigara kullanma durumları açısından bu hastalarla eşleştirilmiş 45 sağlıklı kontrol birey dahil edildi. Hasta grubuna Sosyodemografik veri formu, DSM-5 Bozuklukları için yapılandırılmış görüşme formu (SCİD-5- CV) , Beck Depresyon Envanteri (BDE) , Beck Anksiyete Envanteri (BAE) , Klinik Global İzlenim Ölçeği (CGI), Massachusetts Genel Hastane Saç/Kıl Yolma Ölçeği (MGH-SY) ve Trikotilomani Alt Tipleri İçin Milwaukee Envanteri-Yetişkin Versiyonu (MIST-A); kontrol grubuna ise Sosyodemografik veri formu, BDE, BAE uygulandı. Tüm katılımcılardan 12 saatlik açlık sonrası sabah saatlerinde kan örneği alınarak plazmada beta-endorfin ve met-enkefalin seviyeleri ELISA (Enzyme-Linked Immunosorbent Assay) yöntemiyle ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Trichotillomania (TTM) is a clinical psychiatric condition characterized by significant hair loss or thinning resulting from recurrent hair (or body hair) pulling behaviors, often leading to marked functional impairment. Endogenous opioids—including endorphins, enkephalins, and dynorphins—are neuropeptides that bind to opioid receptors in the body, and play a role in pain perception, stress responses, mood regulation, reward systems, and addiction. Trichotillomania was previously classified as an impulse control disorder and is known to involve various abnormalities in the brain's reward pathways. The sense of pleasure and relief experienced by patients during hair-pulling behavior has been associated with addiction mechanisms, suggesting that the pathophysiology of the disorder may be linked to the endogenous opioid system. This study aims to compare beta-endorphin and met-enkephalin levels between individuals diagnosed with trichotillomania and healthy controls, to examine the influence of clinical and demographic variables on these biomarkers, and to evaluate potential biochemical differences between TTM subtypes. Materials and Methods: This is a single-center study designed as a cross-sectional, clinical, descriptive, and controlled study. The study included 45 patients aged between 18 and 65 years who were diagnosed with TTM according to DSM-5 diagnostic criteria, as well as 45 healthy control subjects matched with the patients in terms of age, sex, body mass index (BMI) and smoking status. Participants in the patient group were assessed using a sociodemographic data form, the Structured Clinical Interview for DSM-5 Disorders (SCID-5-CV) , the Beck Depression Inventory (BDI) , the Beck Anxiety Inventory (BAI) , the Clinical Global Impression Scale (CGI) , the Massachusetts General Hospital Hair Pulling Scale (MGH-HPS) , and the Milwaukee Inventory for Subtypes of Trichotillomania–Adult Version (MIST-A). Participants in the control group were administered the sociodemographic data form, BDI, and BAI. Following a 12-hour fasting period, blood samples were collected from all participants in the morning hours, and plasma levels of beta-endorphin and met-enkephalin were measured using the ELISA (Enzyme-Linked Immunosorbent Assay) method.