8 haftalık pliometrik antrenmanın 17-18 yaş grubu futbolcularda vücut kompozisyonu ve atletik performans üzerine etkileri
The effects of 8-week pliometric training on body composition and athletic performance in 17-18 age soccer
- Tez No: 674814
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı, genç erkek futbolcularda 8 haftalık pliometrik antrenmanın vücut kompozisyonu ve atletik performans üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya 24 genç erkek futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Denekler rastgele iki gruba ayrılmıştır: pliometrik antrenman grubu (P, n=12), kontrol grubu (Kon, n=12).P antrenman grubuna 8 hafta boyunca haftada iki gün futbol antrenmanlarına ek olarak belirlenen pliometrik antrenmanı uygulanmıştır. Kontrol grubu ise sadece futbol antrenmanlarına devam etmişlerdir. 8 hafta öncesi ve sonrası olmak üzere ölçümler yapılmıştır. Vücut kompozisyonu ölçümleri bioempedans vücut analizörü aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Atletik performans kapsamında deneklerin dikey sıçrama, yatay sıçrama, pliometrik sıçrama, sürat ve çeviklik ölçümleri alınmıştır. Ön ve son testlerde dağılımların normal olup olmadığını belirlemek için Shapiro-Wilk testi kullanılarak değişkenler analiz edilmiştir. Deneklerin atletik performans ve vücut kompozisyonlarını antrenman programları öncesi ve sonrası karşılaştırmak için Wilcoxon eşleştirilmiş iki örnek testi kullanılmıştır. Sekiz haftalık pliometri antrenmanları sonrası pliometri antrenman grubu deneklerin tüm atletik performans değerlerinde anlamlı farklılık belirlenmiştir. Sadece futbol antrenmanı yapan kontrol grubu sporcularda ise nicel olarak minimal değişiklikler görülmekle birlikte sporcuların sıçrama, sürat ve çeviklik performanslarında anlamlı fark yoktur. Sekiz haftalık antrenmanlar sonrası Pliometri antrenman grubu deneklerin boy uzunluğundaki artış anlamlı farklı olarak belirlenmiştir. Sadece futbol antrenmanı yapan kontrol grubu sporcularda ise boy uzunluğu, yağ kütlesi ve yağsız kütle parametrelerinde anlamlı fark bulunmuştur. Dolayısıyla belirlenen atletik performans parametrelerinde sekiz hafta gibi bir sürede daha hızlı bir gelişim sağlanmak istenirse, branş antrenmanlarına ek olarak tercihen pliometrik antrenmanları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of 8-week plyometric training on body composition and athletic performance in young male soccer players. 24 young male soccer players participated in the study voluntarily. The subjects were randomly divided into two groups: plyometric training group (P, n=12), control group (Kon, n=12). Plyometric training was applied to the P training group in addition to soccer training two days a week for 8 weeks. The control group, on the other hand, continued only soccer training. Measurements were made 8 weeks before and after. Body composition measurements were performed using a bioimpedance body analyzer. Vertical jump, horizontal jump, plyometric jump, speed and agility measurements were taken within the scope of athletic performance. Variables were analyzed using the Shapiro-Wilk test to determine whether the distributions were normal in the pre- and post-tests. Wilcoxon paired-sample test was used to compare subjects' athletic performance and body composition before and after training programs. After eight weeks of plyometric training, a significant difference was determined in all athletic performance of the subjects in the plyometric training group. Although there are minimal quantitative changes in the control group athletes who only attend the soccer training, there is no significant difference in the jumping, speed and agility performances of the athletes. After eight weeks of training, the increase in the height of the subjects in the plyometric training group was determined to be significantly different. A significant difference was found in the parameters of height, fat mass and lean mass in the control group athletes who only attend the soccer training. Therefore, if it is desired to achieve a faster improvement in the determined athletic performance parameters in a period of eight weeks, preferably plyometric training is recommended in addition to branch training