Kardiyak nekroz belirteçlerinin pozitif olduğu akut koroner sendrom hastalarında serum ileri oksidasyon protein ürünleri ve malondialdehit düzeyleri ve bunların CK-MB, Troponin-T düzeyleri ile ilişkisi
Advanced oxidation protein products and malonyaldehyte levels of acute coronary sydrome patients with positive cardiac necrosis markers and their relationship with CK-MB, Troponine-T levels
- Tez No: 281523
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYCAN FAHRİ ERKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Aterosklerotik süreç yavaş ve sinsice ilerler, plağın rüptüre olması ile gelişen AKS ile sonuçlanır. Kardiyak nekroz belirteçleri ancak geri dönüşümsüz hücre hasarı ortaya çıktıktan sonra dolaşıma salınmaktadır. Temel hedefimiz aterosklerotik plak gelişimini mümkünse en baştan engellemek, bu olmazsa mevcut plakları stabilize ederek kardiyovasküler olayları önlemektir. Bu çalışmada amacımız AKS sırasında oksidatif stresin olası rolünü tartışmaktır.Yöntem: Acil servise göğüs ağrısı ile müracat eden kardiyak nekroz belirteçleri pozitif olup AKS tanısı alan 49, kontrol grubu olarak hiçbir kardiyak bulgusu olmayan 21 erişkin çalışmaya dahil edildi.Veri toplama formuna tüm değerleri kaydedilerek 2 tüp kan alınıp santrifüjü takiben çalışılacak tarihe kadar -80 derecede saklandı. Müracat anında ölçülen CK-MB, Troponin-T, MPV, Gensini Skoru değerleri ile, çalışılan serum örneklerinden elde edilen AOPP, MDA değerleri arasındaki korelasyon incelendi.Sonuçlar: Çalışma grubunda ölçülen AOPP ve MDA değerleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu.Tartışma: Oksidatif stresin birçok kalp hastalığının oluşum ve ilerlemesi sürecindeki önemi çalışmalarla ortaya konmuştur. Oksidatif stresin bu hastalıkların patofizyolojisindeki öneminin bilinmesi, hastalığın oluşmadan önce hücresel düzeyde tanınmasına veya antioksidan yaklaşımların klinik uygulamada yer almasına imkan verebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Atherosclerosis is a slow and sneaky procedure, results with rupture of atherosclerotic plaque which causes Acute Coronary Sydrome (ACS). Cardiac necrosis markers only enter into circulation when irreversible cell damage occurs. Our main objective is to prevent atherosclerotic plaque before it formed if possible or to stabilize if we cannot afford to inhibit plaque formation. The aim of our study is to discuss the role of oxidative stress in ACS.Methods: 49 patients applied to emergency service with chest pain whose cardiac necrosis markers were positive which diagnosed as ACS and 21 control group patients accepted into the study. Baseline values of these patients have been recorded, 2 tubes of blood have taken for centrifuge and blood samples have been stored at -80 Celcius after centrifuge until the next deadline. The correlation between CK-MB, Troponine-T, MPV, Gensini Score values and serum levels of AOPP, MDA at first emergency application are examined.Results: AOPP and MDA levels of the patient group were significantly higher than the control group.Conlusion: The role of oxidative stress in occurance of cardiac diseases and it?s importance under the development of this diseases have been shown with previous investigations. Learning the significance of oxidative stress under the pathophyisiology of cardiac diseases may help us to diagnose this diseases at cellular levels and may allow anti-oxidan thearpies clinically.