Acil servise göğüs ağrısı ile başvuran hastalarda kalp tipi yağ asiti bağlayıcı protein düzeyleri ile gensini skoru arasındaki ilişki
The relationship between heart type fatty acid binding protein levels and gensini score in the patients apply to the emergency service because of angina pectoris
- Tez No: 316706
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYCAN FAHRİ ERKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Aterosklerotik süreç yavaş ve sinsice ilerler, plağın rüptüre olması ile gelişen AKS ile sonuçlanır. AKS'da kardiyak nekroz belirteçleri ancak geri dönüşümsüz hücre hasarı ortaya çıktıktan sonra dolaşıma salınmaktadır. Kardiyak nekroz belirteçlerinden H-FABP doku hasarına yanıt olarak miyokarddan hızla salınan 14?15 Kd ağırlıgında düşük molekül ağırlıklı sitozolik proteinlerdir. Bu çalışmada amacımız H-FABP ile Gensini skoru ile hesaplanan KAH ciddiyetinin ilişkisini araştırmakYöntem: Bu çalışma 05.12.2008 ile 24.02.2011 tarihleri arasında Ufuk Üniversitesi Dr Rıdvan Ege Hastanesi acil servisinden, koroner yoğun bakımına AKS tanısı ile tedavi amaçlı yatırılan 735 hastanın hastane dosyaları retrospektif incelenerek planlandı. Kardiyak nekroz belirteçleri pozitif olan 50 AKS'lu hasta koroner anjiografi sonrası hesaplanan Gensini skorlarına göre KAH ciddiyetlerine göre yüksek KAH ciddiyeti (n=34) ve düşük KAH ciddiyeti (n=16) olmak üzere 2 ayrı gruba ayrıldı. H-FABP değerlerinin ölçümü için üretici firma tarafından (Rennesens GmbH Berlin, Almanya) CardioDetect Med adı verilen hasta başı testi kullanılmıştır. Yine aynı üretici firmanın Cardiodetect Quant (Rennesens GmbH Berlin, Almanya) cihazı H-FABP konsantrasyonlarının kantitatif olarak (7ng/dl -100ng/dl) ölçümü sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The atherosclerotic process developes slowly and sneakily and results with ACS (Acute Coronary Syndrome) developed upon the rupture of the plaque. The cardiac necrosis markers in ACS are released to the circulatory after irreversable cell injury occured. H-FABP, as the markers of cardiac necrosis, are the cytosolic proteins in 14-15 Kd low molecule weight released rapidly from miyocardium as the reply to the tissue injury. The purpose of this study is to research the relationship between H-FABP and severity of CAD (Coronary Artery Disease) calculated according to Gensini score.Method: This study was planned by retrospective examining the hospital files of 735 patients taken from emergency service and hospitalized in coronary intensive care unit of Ufuk Üniversitesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi for treatment upon ACS diagnosis. 50 patients with ACS, whose cardiac necrosis markers were positive, were separated into 2 groups according to the severity of CAD as high CAD severity (n=34) and low CAD severity (n=16) according to Genisi scores calculated after coronary angiography. The Point of care (POC) test was used which was named as CardioDetect med by the manufacturer firm (Rennesens GmbH Berlin, Germany) for the measure of H-FABP values. Again, the quantitative measure of H-FABP concentrations (7ng/dL ? 100ng/dL) were made by using Cardiodetect Quant (Rennesens GmbH Berlin, Germany) device of the same manufacturer firm.