Temporal lob epilepsisinde dil yanallaşmasının değerlendirilmesi:Fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme çalışması
Language lateralization in temporal lobe epilepsy: A functional magnetic resonance imaging study
- Tez No: 281537
- Danışmanlar: PROF. DR. E. TURGUT TALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
TLE eriskinde epilepsinin en sık görülen türüdür. Dil islevi ile iliskilibeyin alanlarının, cerrahi öncesi dönemde yerlesiminin ve yanlasmasınınbelirlenmesi cerrahi sonrası nörolojik defisitlerin en aza indirilmesi açısındanbüyük klinik önem tasımaktadır. Fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme, dillateralizasyonunun degerlendirilmesinde gelecek vaat eden bir görüntülemeyöntemidir. Bu çalısmanın amacı, TLE olgularının cerrahi öncesidegerlendirilmesinde klinik kullanıma uygun, FMRG deney desenlerihazırlamaktır.Onbes TLE olgusu ve 15 saglıklı, gönüllü birey çalısmaya katılmıstır.nceleme, yüksek çözünürlüklü T1 agırlıklı anatomik verilerin alınmasını takiben,GRE EPG sekansında fonksiyonel görüntülerin alınmasıyla tamamlanmıstır.Çalısmaya katılan tüm bireylerde konusma alanlarının yanallastırılması içinKelime üretme görevi-1 (KÜG-1) ve kelime üretme görevi-2 (KÜG-2)' yi içereniki farklı FMRG deney deseni kullanılmıstır. KÜG -1' de pasif kontrol kosulları,gerçek dinlenme süreci kullanılarak olusturulmustur. KÜG-2' de anlamsız sözdizinlerikullanılarak aktif kontrol kosulları olusturulmustur. Grup analizleri vetek birey analizleri Brain Voyager QX kullanılarak elde olunmustur.KÜG-1 sırasında frontal, temporal ve pariatel bölgelerde bilateral, yaygınaktivasyon sinyalleri olusmustur. KÜG-2, sırasında frontal ve temporalbölgelerde, güçlü bir sekilde sol lateralizasyon gösteren aktivasyon sinyalleriolusmustur. KÜG-2 sırasında parietal bölgede aktivasyon sinyalleri izlenmemisolup frontal ve temporal aktivasyonlar KÜG-1 ile karsılastırıldıgında küçük biralana uzanmaktadır. KÜG-2 tek basına kullanılırsa yalancı negatif sonuçlarizlenebilmektedir. Bununla birlikte, süperior temporal girusta KÜG-2, KÜG-1' eoranla daha güçlü aktivasyon sinyallerinin olusumuna sebep olmustur. Süperiortemporal girus epilepsi cerrahisinde hedef beyin alanı olarak kabul edilmekte olupalgısal konusma islevinde anahtar role sahiptir.Bu çalısmanın bulguları, dil islevi ile iliskili kortikal alanların dogru olaraklateralizasyonunun yapılabilmesi ve yerlesiminin belirlenmesi için KÜG-II' ninKÜG-I'i tamamlayıcı nitelikte oldugunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
TLE is the most frequent type of epilepsy in adult population. Preoperativelocalization and assesment of laterality of language areas are essential in epilepsysurgery to prevent postoperative neurological deficitis. FMRI is a promisingimaging tool for assesment of laterality of language areas. The aim of this study isto develop a clinical FMRI language design for presurgical evaluation of TLEpatients.Fifteen patients with TLE and 15 healthy, volunteers were included in thestudy. Following the acquisition of high-resolution T1-weighted anatomicalreference images, functional imaging was obtained by gradient-echo EPIsequence. Two different FMRI paradigms as Verb Generation Task-1 (VGT-1),Verb Generation Task-2 (VGT-2) were used in each subject for the lateralizationof the language areas. VGT-1 has passive baseline conditions with true rests.Baseline conditions of VGT-2 include active state with the use of nonsense words.Group analyses and individual-subject analysis were done by Brain Voyager QXsoftware.By using VGT-1, largely bilateral activations in frontal, temporal andparietal regions were obtained. With VGT-2, strongly left lateralized activationsin frontal and temporal regions were obtained. During VGT-2, parietal regionswere not activated and when compared with VGT-1, frontal and temporalactivation signals were small in size. False-negative activation can be seen whenonly VGT-II was used. However, VGT-2 provided more robust activations insuperior temporal gyrus then VGT-1. Superior temporal gyrus is known as atarget region for epilepsy surgery that has a key role in receptive languagefunction.Our results show that VGT-2 can be used as a complementy technique ofVGT-1 for accurate lateralization of all critical language cortical areas.