Aslantaş ve Mehmetli (Adana) baraj göllerinde yaşayan ekonomik öneme sahip iki Cyprinid türünün ( Barbus rajanorum, Capoeta barroisi ) büyüme performanslarının incelenmesi
  1. Tez No: 28164
  2. Yazar: NURİ BAŞUSTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
-41- 7. ÖZET Bu araştırma bölgemiz içsular balıkçılığı yönünden ekonomik öneme sahip Barbue rajanorum ve Capoeta barroisi türlerinin bazı büyüme ve morfometrik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma Eylül 1991 ve Eylül 1992 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışma süresince Mehmet 1 i Baraj Gölünden 175 adet Barbue rajanorum; 215 adet Capoeta barroiei; Aslantaş Baraj Gölünden ise 209 adet Barbue rajanorum ve 217 adet Capoeta barroiei örneği elde edilmiştir. İncelenen türlerde ortalama çatal boy ve total ağırlık değerleri saptanmış, boy ve ağırlık büyüme; hem ealt büyüme hem de oransal büyüme şeklinde değerlendirilmiştir. -Mehmetli Baraj Gölünde incelenen Barbue rajanorum bireyi 0- VIII, Aslantaş Baraj Gölünde İncelenenlerde ise I- VII yaşlar arası dağılım göstermiştir. Boy ve ağırlık büyüme matematiksel olarak da incelenmiş, yaş-boy, yaş-agırlık, boy/agırlık eğrileri hem ölçülen, hem de hesaplanmış değerlerden elde edilmiştir. Ortalama kondisyon değeri Mehmetli Baraj Gölü Barbue rajanorum bireyleri için 1.212, Aslantaş Baraj Gölündeki lerde ise 1.438 olarak bulunmuştur. Ayrıca, büyüme karakteristiği değerlerine göre eşeysel olgunluğun III. yaştan itibaren başladığı saptanmıştır. -Mehmetli Baraj Gölünde incelenen Capoeta barroisi bireyleri 0-VI, Aslantaş Baraj Gölü bireyleri için ise I-V yaşlar arası dağılım göstermiştir. Matematiksel yol ile de incelenen yaş-boy, yaş-agırlık, boy/agırlık ilişkilerinin hem ölçüm, hem de hesap değerleri ile eğriler oluşturulmuştur. Bu türe ait kondisyon değeri Mehmetli Baraj Gölünde 1.189, Aslantaş Baraj Gölünde 1.477 olup, eşeysel olgunluk yaşının ise II. yaş olduğu saptanmıştır. Elde edilen verilere göre, boy olarak avlanma alt sınırının Barbue rajanorum için 26 cm, Capoeta barroisi için ise 21 cm olması uygun görülmüştür.
Özet (Çeviri)
-42- 8. SUMMARY This research is done to determine some growth and morphometric character ietics of some economical fish species such as Barbue rajanorum and Capoeta barroiei in our region. The research was carried out in between September 1991 and September 1992. During the research, the samples of 175 Barbus rajanorum, 215 Capoeta barroiei from Mehmetli Dam- Lake, and 209 BarbuB rajanorum, 217 Capoeta barroiei from Aslantaş Dam-Lake were caught. In each of species, average fork length and total weight were determined. The incerements in length and weight were evaluated as absolute growth and relative growth. The age variation of the examined Barbus rajanorum is in between 0-vIII in Mehmetli Dam-Lake and I -V 1 1 in Aslantaş Dam-Lake. The growth in length and weight curves were also calculated and age-lenght, age-weight, lenght/weight curves are obtained by means of calculated and measured data. The average condition factor were found as 1.212 in Mehmetli Dam- Lake and 1.438 in Aslantaş Dam-Lake for Barbus rajanorum. In addition, sexual maturity age for this species were found as III years old. The age variation of the examined Capoeta barroiei is between 0- VI in Mehmetli Dam-Lake, and I-V in Aslantaş Dam- Lake. The growth in length and weight of this species was calculated. Moreover the relationships between age-length, age-weight and length/weight are determined with curves Which are obtained from measured and calculated. The condition factor of this species are found as 1.189 in Mehmetli Dam- Lake and 1.447 in Aslantaş Dam-Lake for Capoeta barroiei. Sexual maturity age of this species were found as II years old. According to the results obtained in the present study, it can be suggested that mimnimum fishing size limite for BarbuB rajanorum and Capoeta barroiei are 26 cm and 21 cm respectively.