Marmara denizinin kuzey-batı'sında (Ambarlı ve Mimarsinan) istiridyelerin Ostrea edulis L. 1758 yumurta bırakma süresinin tespiti
  1. Tez No: 28174
  2. Yazar: FATMA ÖZKUL PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK K. ORAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
VI. ÖZET Nisan- Aralık 1990 tarihleri arasındaki 9 aylık dönem boyunca Ambarlı ve Mimarsinan (Marmara Denizi) sahillerindeki istasyonlarda, Avrupa istiridyesi Ostrea edulis 1,1758 'in üzerinde biyometrik ve histolojik çalışmalar yapıldı. Araştırma süresince periyodik olarak alınan toplam 450 adet istiridyenin boy uzunluğu 6 cm' den küçük olanlarının total ortalaması % 1.96, ağırlık ölçümleri sonucunda ise 50 gr'dan küçük olanları % 15.45 olarak tespit edildi. Yumurtlama dönemini tespit amacıyla mikroskopik olarak yapılan histolojik incelemeler ve makroskopik gözlemler sonu cunda Marmara Denizi'nin Kuzey kesiminde kalan Ambarlı ve Mimarsinan bölge sinde $ Mayıs ayı başında olgun yumurtaların görünmeye başlamasıyla Ostrea edulis'in üreme periyodunun 1 Mayıs - 1 Ekim tarihleri arasında olduğu ve bu periyot içinde maximum yumurtlamanın Haziran ve Temmuz aylarında gerçekleştiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
4-9 VII. SUMMARY Biometric and histological studies on the european oyster, Ostrea edulis L.1758 in the Northern parts of the Marmara Sea, Ambarlx and Mimarsinan were carried out in April - December 1992. The percentages of Ostrea edulis of the minor axis being less than 6 cm; were observed to be in Ambarlx and Mimarsinan * 1.96, As a result of the histological investigations carried, on 0. edulis contained eggs in the gonads from early May on. The spawning of the oysters occured in the Northern parts of the Marmara Sea, Ambarlx and Mimarsinan in the period of 1 May - 1 October. The peak of spawning was between June-July.