Farklı implant ataşman sistemlerinin kemik üzerine etkisinin sonlu elemanlar analizi yoluyla incelenmesi
A three dimensional finite element study of stress on bone tissue produced by different implant attachment systems
  1. Tez No: 281766
  2. Yazar: ERDİNÇ ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERMAN BÜLENT TUNCER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Konvansiyonel tam protezlere göre implant üstü overdenture protezler birçok avantajı beraberinde getirmekte olup artık günümüz kilinik uygulamalarda rutin olarak kullanılmaya başlanmıştır. Alt çenede interforaminalar bölgesine uygulanan implantları takiben yapılan doku ve implant destekli overdenture protezlerle hasta memnuniyetinin çarpıcı şekilde arttığı gözlenmiştir.Bu tip protezlerde kullanılan çeşitli ataşmanlar mevcuttur.Bunlardan en sık kullanılanları barlı sistem, ball (o-ring) sistemi, ve locator sistemidir.Bu ataşmanların klinik uygulamalarda birbirlerine göre avantaj ve dezavantajlarının bulunmasının yanı sıra okluzal kuvvetlerin kemik ve implant sistemi üzerinde oluşturdukları stres de farklılık göstermektedir.Çalışmamızda bu 3 tip ataşman sistemi SAMCEF Field programı ile Sonlu elemanlar analizi yoluyla incelenmiş ve her bir modele 100 N vertikal ve 50 N oblik ve horizontal kuvvetler uygulanıp bu kuvvetlerin kemik üzerinde oluşturduğu stresler, implant sistemi üzerine oluşturdukları stresler incelenmis ve birbirleriyle kıyaslanmıştır. Yapılan analizlerin sonunda kemik üzerinde en çok stres barlı sistemde ve en az stres ise locator kullanılan sistemde çıkmıştır
Özet (Çeviri)
Implant overdenture prosthesis is used routinely recently including many advantages and increases standart of patient?s quality of life comparing with convensional total prosthesis. After surgery of two implants at the interforaminal region the overdenture prosthesis is made which makes the patient significantly comfortable.There are many types of overdenture implant attachments. The most used ones are Bar system, Ball system and Locator system. There are many advantages and disadvantages of these three systems in each others. Also the stres they occur at the bone surface also differs.In this study we prepared three models including these three systems and analysed it with Finite Element Analyses using the programme SAMCEF Field and applied 100 N vertical and 50 N horizantal forces. The results of this study shows us that the maximum stress were seen on the system used Bar attachment and the minimum stres was seen at the Locator system on the surrounding bone.