Lise öğrencilerinde şizofreniye yönelik bilgilendirme eğtiminin sosyal mesafe ve tutuma etkisi
The effect of the education which aiming at informing schizophrenia to social distance and attitudes among high school students
- Tez No: 281789
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma lise öğrencilerinde şizofreniye yönelik bilgilendirme eğitiminin sosyal mesafe ve tutuma etkisini belirlemek amacıyla planlandı.Araştırma örneklemini, İstanbul İli Şişli İlçesi Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Nişantaşı Nuri Akın Anadolu Lisesi'nde okuyan, 14-19 yaş grubunda olan onuncu sınıf öğrencileri oluşturdu (deney:30, kontrol:30). Veriler araştırmacı tarafından literatür bilgisi doğrultusunda oluşturulan Bilgi Formu, Sosyal Mesafe Ölçeği ve Ruhsal Hastalığa Yönelik Tutum ve İnanç Ölçeği kullanılarak Nisan- Mayıs 2010 tarihleri arasında toplandı. Deney ve kontrol gruplarına eğitim öncesi ön test uygulandıktan sonra, deney grubuna şizofreni ile ilgili bir film olan `Akıl Oyunları' filmi izletildi ve araştırmacı tarafından hazırlanan şizofreniye yönelik bilgilendirme eğitimi verildi. Eğitim programından bir hafta sonra her iki gruba son test uygulandı. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistikler (yüzdelik, aritmetik ortalama, standart sapma, min-max) ve karşılaştırma istatistik (t testi) yöntemleri kullanıldı. Araştırma sonucunda kontrol grubunda ilk ve ikinci uygulamalar Sosyal Mesafe Ölçeği, Ruhsal Hastalıklara Yönelik İnançlar Ölçeği toplam puan ve alt boyutları (tehlikeli, çaresizlik ve kişilerarası iletişimde bozulma ve utanma) (p> ,05) puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark olmazken, deney grubunda eğitim öncesine göre Sosyal Mesafe Ölçeği (p=,000), Ruhsal Hastalıklara Yönelik İnançlar Ölçeği toplam puan (p< ,05) ve tehlikeli alt boyutu (p=,001) puan ortalamalarının anlamlı olarak düştüğü, eğitim öncesi ve eğitim sonrası Çaresizlik ve Kişilerarası İlişkilerde Bozulma (p> ,05) ve utanma (p> ,05) alt boyutlarının puan ortalamaları arasında ise anlamlı bir fark olmadığı saptandı. Bu sonuçlarla, ergenlere yönelik okul ruh sağlığı programlarında damgalamaya yönelik eğitimlerinin etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was examine the effect of the education program which consists of education and viewing a film that depicts an individual with schizophrenia, can change social distance and attitudes towards people with schizophrenia among high school students. The study sample was carried out with high school students (age range: 14-19) in Nisantasi Nuri Akin Anatolian High School which is affiliated to National Education Ministry in Sisli, Istanbul. The experimental (n=30) and control group (n=30) students? social distance and attitudes towards people with schizophrenia were assessed before and after film and education. Assessment was repeated after a week. Data analysis was performed using descriptive statistics (percentage, mean, standard deviation, min-max) and comparative statistics (t test). As a result, no significant change was observed to Social Distance Scale and Beliefs Toward Mental Illness Scale total and sub dimensions scores (p> ,05) before and after in the control group. Favorable social distance to people with schizophrenia and attitudinal changes were observed in experimental group to Social Distance Scale (p= ,000), Beliefs Toward Mental Illness Scale (p= ,05) and its sub dimension dangerous (p= ,001) scores. There is no significant changes other sub dimensions (embarrassment and desperation and breakdown interpersonal communication) scores in both two groups. These results suggest that social distance and attitudes towards schizophrenia can be changed favorably with this school mental health program which is inclued program education adolescents.