Periodontal hastalıklarda tükürük total antioksidan kapasitesinin incelenmesi
Analysis of total antioxidant capacity of saliva in periodontal diseases
- Tez No: 281794
- Danışmanlar: PROF. DR. A. GÜLDEN IŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Periodontal hastalıklar, artmış oksidatif stres ve azalmış antioksidan seviyeleri ile ilişkilendirilmektedir. Fakat azalmış antioksidan seviyelerinin, periodontal hastalığın sebebi ve/veya sonucu olup olmadığı bilinmemektedir. Çalışmaya dahil edilen 51 birey, sigara kullanmayan ve kullanan kontrol ve kronik periodontitisli olmak üzere 4 grupta incelenmiş gingival indeks, sondalamada kanama, sondalanabilir cep derinliği, klinik ataşman düzeyi gibi klinik ölçümlerin yanında, tükürük ve plazmada total antioksidan kapasite miktarları incelenmiştir. Çalışmamızın amacı, periodontal başlangıç tedavisinin, ileri generalize kronik periodontal hastalığa sahip bireylerde, tükürük ve plazma total antioksidan seviyelerini nasıl etkilediğini ve periodontal sağlıklı kontrol değerleriyle olan ilişkisini incelemektir. Tüm bireylerden başlangıçta ve periodontitisli bireylerden tedavi sonrası 2.ve 6. aylarda tükürük ve kan örnekleri alınmıştır. Total antioksidan kapasite miktarı, troloksa eşdeğer antioksidan kapasitenin ölçümü ile belirlenmiştir. Sigara içmeyen periodontal hastalıklı grubun tükürük ve plazma total antioksidan seviyeleri kontrol grubundan düşük bulunmuş olsa da, istatistiksel anlamlılığa ulaşmamıştır. Sigara içen kontrol grubu ise diğer tüm gruplardan bütün ölçüm dönemlerinde, hem tükürük hem plazma total antioksidan değerleri açısından, istatistiksel olarak yüksek bulunmuştur. Tedavi sonunda, sigara içmeyen periodontal hastalıklı grubun, antioksidan seviyeleri artarak, kontrol grubuna yaklaşmıştır. Sigara içen periodontitisli grupta da tedavi sonrasında, benzer şekilde antioksidan değerleri artmış olmasına karşın, sigara içen kontrol grubuyla arasındaki istatistiksel fark korunmuştur. Periodontal hastalıklarda düşük bulunan antioksidan seviyelerinin, periodontal tedavi ile sağlıklı bireylerin seviyesine ulaşabildiği ve başlangıçtaki düşük antioksidan değerlerinin periodontal hastalığın sonucu olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Periodontal diseases are associated with increased oxidative stress and lower antioxidant levels. However it is not decided that the decreased levels of antioxidants are the effect or the cause of the periodontal disease. Smoker and non-smoker 51 control and periodontitis subjects, were analyzed in 4 groups. Plasma and salivary total antioxidant capacity along with clinical assessment including gingival index, bleeding on probing, probing depth and clinical attachment level were noted. Our aim is to find out how the non surgical periodontal treatment affects the saliva and plasma antioxidant levels of periodontally affected patients, in relation to the antioxidant levels of the controls. Saliva and blood samples were collected prior to, and 2 and 6 months after the periodontal treatment. The total antioxidant capacity were measured by the trolox equivalent antioxidant assay. Eventhough the saliva and plasma antioxidant concentrations were lower in the non-smoking periodontitis subjects, it was not statistically significant. On the other hand, both saliva and plasma antioxidant levels of the smoker controls were statistically higher than all the other groups at all times. After the treatment, the antioxidant levels of the non-smoker periodontitis subjects has raised to reach the levels of the non-smoker controls; where as, the antioxidant levels of the smoker controls remained statistically higher than the smoker periodontitis subjects. We conclude that, the low antioxidant levels found in periodontitis subjects are the result of periodontal disease and could be restored to the control subject levels with proper periodontal treatment.