Tip 1 diyabetes mellituslu ergenlerde periodontal hastalık ve oksidatif stres ile HIF-1 alfa düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between periodontal disease and oxidative stress and HIF-1 alpha levels in adolescents with Type 1 diabetes mellitus
  1. Tez No: 750436
  2. Yazar: SEVİM TEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE ERCIYAS
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Diyabetes mellitus (DM) ve periodontal hastalık dünyada yaygın olarak görülen önemli halk sağlığı sorunlarındandır. Periodontal hastalık ve DM patolojisinde oksidatif stres önemli rol oynar. Ayrıca hipoksi HIF yoluyla inflamatuar yanıtı modüle edebildiği için inflamatuar hastalıklarda sıkça araştırılmıştır. Çalışmamızda T1DM ve sağlıklı kontrollerde metabolik durum, klinik periodontal parametreler ve tükürük oksidatif stres ve hipoksi ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza en az 5 yıllık takip süresine sahip 101 T1DM'lu ve 102 sistemik sağlıklı 12-18 yaş aralığındaki ergenler dahil edildi. Sosyodemografik, klinik ve metabolik veriler toplandı. Uyarılmamış tükürükde toplam antioksidan seviye (TAS), toplam oksidan seviye (TOS) ve hipoksiyle indüklenebilir faktör-1 alfa (HIF-1ɑ) seviyeleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus (DM) and periodontal disease are crucial public health problems that are common in the world. Oxidative stress has an important role in periodontal disease and DM pathology. It has also been frequently investigated in inflammatory diseases as hypoxia can modulate the inflammatory response via HIF. In our study, we aimed to evaluate the relationship between metabolic status, clinical periodontal parameters and salivary oxidative stress and hypoxia in T1DM and healthy controls. Our study included 101 T1DM and 102 systemic healthy adolescents aged 12-18 years with at least 5 years of follow-up. Sociodemographic, clinical and metabolic data were collected. Total antioxidant level (TAS), total oxidant level (TOS) and hypoxia-inducible factor-1 alpha (HIF-1ɑ) levels were determined in unstimulated saliva.