Tekrarlayan pnömonili çocuklarda etiyoloji ve prognoz
Etiologic factors and prognosis in recurrent pneumonia
- Tez No: 281816
- Danışmanlar: DR. RENGİN ŞİRANECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı çocuklarda tekrarlayan pnömoninin etiyolojik nedenlerini incelemek ve hastalığın prognozu ile ilgili etkenleri belirlemektir.Materyal ve Yöntem: Çalışma grubumuz Bakırköy Kadın Hastalıkları ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne Ocak 2005 ve Ocak 2009 tarihleri arasında yatışı yapılan ve tekrarlayan pnömoni tanısı alan 66 hastadan oluştu. Hastalarımızda retrospektif olarak etiyolojik nedenleri, altta yatan hastalıkları ve tekrarlayan pnömoniye bağlı komplikasyonları inceledik.Bulgular: Tekrarlayan pnömoniye eşlik eden en sık hastalıklar astım (% 27,3), aspirasyon sendromlu nöromotor retardasyon (% 24,2), gastroezofajiyal reflü (% 19,7), konjenital kalp hastalıkları (% 19,7); kistik fibröz (% 7,6), bağışıklık sitemi hastalıkları (% 4,5) ve kanserdi (% 4,5). En belirgin büyüme geli?me geriliği nöromotor retardasyonlu hastalarda gözlendi. Bağışıklık sistemi hastalığı olan tekrarlayan pnömoni hastalarında ve kanserli tekrarlayan pnömoni hastalarında yıllık hastaneye yatış sayısı beş veya daha fazlaydı; diğer yandan astım hastalığı olan tekrarlayan pnömoni hastalarının % 80'inde yıllık hastaneye yatış sayısı üç veya daha azdı.Pnömoni atak sıklığı nöromotor gelişim geriliği olan hastalarda en yüksek, astım hastalarında en dü?üktü. Nöromotor gelişim geriliği olan hastaların % 41' i öldü; bu oran nöromotor gelişim geriliği olmayan hastalarda % 4,4' tü.Sonuç: Tekrarlayan pnömoni ile birliktelik gösteren en sık hastalık astımdı ve en sık pnömoni atağı bağışıklık sitemi hastalığı olan ve nöromotor retardasyonlu hastalarda gözlendi. Nöromotor retardasyonlu hastalarda ölüm oranı en yüksekti.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to investigate etiologic causes leading to recurrent pneumonia in children and determine factors related with prognosis of disease.Materials and Methods: Sixty six patients hospitalized between january 2005 and January 2009 in Bakırköy Maternity and Child Disease Education Hospital and diagnosed as recurrent pneumonia constituted our study group. We analysed retrospectively etiologic causes, underlying diseases and complications of recurrent pneumonia in our patients.Results: The most frequent diseases associated with recurrent pneumonia were asthma (% 27,3), neuromotor retardation with aspiration syndrome (% 24,2), gastroesophageal reflux (% 19,7), congenital cardiac defects (% 19,7), cystic fibrosis (% 7.6), immune disorders (%4.5) and malignity (% 4.5) in our study. Most prominent delay on growth and development have been observed in patients with neuromotor retardation. The number of hospitalizations in recurrent pneumonia patients with immunodeficiency and malignancy was equal or more than five times a year; while in % 80 of patients with asthma it was equal or less then three times a year. The incidance of pneumonia attack was highest in patients with neuromotor developmental delay and lowest in patients with asthma. Twenty five percent of patients with neuromotor retardation died while these ratio was % 4,4 in patients without neuromotor retardation.Conclusion: Most common disease associated with recurrent pneumoni was asthma and most frequent attacks of pneumonia observed in patients with immunodeficiency and neuromotor retardation. Mortality ratio was highest among patients with neoromotor retardation.