Çocukluk çağı tekrarlayan alt solunum yolu enfeksiyonlarında bilgisayarlı tomografinin tanıya katkısının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Diagnostic contribution of computerized tomography in childhood recurrent lower respiratory tract infections: A retrospective evaluation
  1. Tez No: 482672
  2. Yazar: NAZLI BALCAN KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMİN KARADEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Giriş ve Amaç: Çocuklarda alt solunum yolu enfeksiyonları (ASYE), gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde en önemli mortalite ve morbidite nedenleri içerisinde yer almaktadır. Tekrarlayan ASYE'de altta yatan nedenler saptanmalı ve erken dönemde uygun tedavi önerilmelidir. Tanıda radyolojik incemeler oldukça önem taşımaktadır. Çalışmamızda çocukluk çağında tekrarlayan ASYE'de bilgisayarlı tomografinin (BT) tanıya katkısının değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Mayıs 2013 ve Mayıs 2016 tarihleri arasında tekrarlayan alt solunum yolu enfeksiyonu tanısı ile izlenen ve altta yatan etiyolojiyi saptamaya yönelik olarak toraks bilgisayarlı tomografi ve/veya yüksek çözünürlüklü bilgisayarlı tomografi (HRCT) çekilen 0-18 yaş aralığında 104 hasta alındı. Olguların yaş ve cinsiyetleri, yakınmaları, fizik inceleme bulguları, pnömoni ve bronşiolit atak sayıları, eşlik eden komorbiditeleri, immünglobulin değerleri, ter testleri, ekokardiyografik bulguları , tüberkülin deri testleri, akciğer grafileri, BT ve/veya HRCT bulguları ve izlem tanıları değerlendirildi. BT ve/veya HRCT bulgularının tanıya katkısı irdelendi. Bulgular: Tekrarlayan ASYE etiyolojisi amacı ile BT ve/veya HRCT çekilen hastaların 80'inde (%76,9) patolojik bulgu saptandı. En sık izlenen patolojik bulgular atelektazi (%27,9), buzlu cam infiltrasyonu (%22,1), bronşial duvar kalınlaşması (%22,1), konsolidasyon (%20,2), fibrotik bant (%17,3) ve bronşektazi (%11,5) idi. Çalışmada bilgisayarlı tomografinin sadece 22 (%21,2) olguda tanıya katkıda bulunduğu, ancak 82'sinde (%78,8) tanıya katkı sağlamadığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives: Lower respiratory tract infections (LRTI) are one of the most important reasons behind mortality and morbidity throughout childhooh in both developed and developing countries. In recurrent LRTI, determining the etiology and beginning the treatment in an early period are important. Radiologic investigations are very crucial in diagnosis. The main aim of this study is that determining the contribution of computerized tomography (CT) on diagnosis of recurrent LRTI. Materials and Methods: In this study, 104 patients having recurrent LRTI and whose age ranging from 0 to 18 were investigated in the period between May 2013 to May 2016 at Dr. Sami Ulus Maternity and Children Health and Disease Training and Research Hospital. All patients underwent through computerized tomography and/or high resolution computerized tomography (HRCT) scan in order to determine the etiology behind recurrent LRTI. The age, gender, symptoms, physical examinations, the episode number of pneumonia and bronchiolitis, comorbidities, the immunoglobulin values, sweat test, echocardiographic findings, tuberculin skin tests, chest x-rays, CT and/or HRCT findings and diagnosis of patients were investigated. CT and/or HRCT findings were evaluated to find out whether there is any contribution on diagnosis. Result: Twenty-four in 104 patients who had CT and/or HRCT scans were determined normal while the rest 80 (%76,9) had abnormal findings on recurrent LRTI. The most frequent pathological findings were atelectasis (27.9%), ground glass opacity (22.1%), bronchial wall thickening (22.1%), consolidation (20.2%), fibrotic band (17.3%) and bronchiectasis (11.5%). In order to investigate the underlying illness with CT and/or HRCT scans, 22 in 104 patients (21.2%) contributed to diagnosis while the rest 82 (78.8%) did not contribute to diagnosis.