Mide kanserli hastaların klinikopatolojik ve tedavi verilerinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of clinicopathological and treatment data of patients with stomach cancer
  1. Tez No: 704495
  2. Yazar: ANIL CAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRAY CEYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Mide kanseri tanılı hastaların demografik verileri, klinik özelikleri ve sağkalıma etki eden faktörlerin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, Tıbbi Onkoloji ve Gastroenteroloji kliniklerinde 1 Ocak 2013-1 Eylül 2020 tarihleri arasında mide kanseri ile takipli 200 hastanın dosyası retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik verileri, klinik özellikleri ve genel sağkalım (GS) süreleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmamızdaki 200 hastanın 140'ı (%70) erkek, 60'ü (%30) kadındı. Tanı yaşı ortalaması 63,83 yıl idi. Ortalama GS 35.96 aydı. 175 hastanın kanser lokalizasyonu belirlendi ve bunların 48'i (%24) fundus ve kardiyada, 53'ü (%26.5) korpusta, 74'ü (%37) antrum ve pilorda yerleştiği tespit edildi. Mide adenokanserine sahip 152 hastanın 77'sinde (%38.5) tübüler, 17'sinde (%8.5) müsinöz, 28'inde (%14) taşlı yüzük, 11'inde (%5.5) zayıf koheziv, 25'inde (12.5) mikst alt tip saptandı. 196 hastanın evrelemesi yapıldı. 14 (%7) hastanın evre 1, 25 (%12.5) hastanın evre 2, 46 (%23) hastanın evre 3, 111 (%55.5) hastanın evre 4 olduğu tespit edildi. 55 (27.5) hastada metastaz mevcutken, 145 (%72.5) hastada metastaz saptanmadı. 195 hastaya KT verildi. KT alanların 140'ı (%70) adjuvan, 55'i (%27.5) palyatif KT olarak verildiği tespit edildi. KT rejimi olarak 58 (%29) hastanın FUFA, 58 (%29) hastanın M-DCF, 29 (%14.5) hastanın M-FOLFOX aldığı tespit edildi. 111 (%55.5) hastanın RT aldığı 89 (%44.5) hastanın RT almadığı görüldü. Hastaların 57'ine (%28.5) cerrahi yapılmadığı, 143'sine (%71.5) cerrahi yapıldığı görüldü. Opere edilen 143 hastanın 91'ine (%45.5) radikal total gastrektomi 52'sine (%26) subtotal gastrektomi işlemi uygulandığı ve 22'sinin cerrahi sınırının pozitif, 102'sinin cerrahi sınırının negatif olduğu tespit edildi. 88 (%44) hastada progresyon 10 (%5) hastada nüks geliştiği görüldü. Hastaların 115'i (%57.5) hastalık nedeniyle ölmüş, 85'i (%42.5) yaşamakta idi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to analyze the demographic data, clinical characteristics and factors affecting survival of patients diagnosed with stomach cancer. Method: In this study, we retrospectively examined the files of 200 patients who were follewed up with gastric cancer between January 1,2013 and September 1,2020 in Zonguldak Bülent Ecevit University Health Practise and Research Center, Medical Oncology and Gastroenterology clinics. Demographic data, clinical features and overall survival (OS) of the patients were recorded. Results: A total of 200 patients were included in our study, 140 (70%) were male and 60 (30%) were female. The mean age of diagnosis was 63.83 years. Median OS was 35.96 months. The localization of cancer was determined in 175 patients, and it was found that 48 of them (24%) were located in the fundus and cardia, 53 (26.5%) in the corpus, 74 (37%) in the antrum and pylorus. Of the 152 patients with gastric adenocarcinoma, 77 (38.5%) had tubular, 17 (8.5%) had mucinous, 28 (14%) had stony rings, 11 (5.5%) had weak cohesive, and 25 (12.5%) had mixed subtypes. Staging of 196 patients was performed. It was found that 14 (7%) patients had stage 1, 25 (12.5%) patients had stage 2, 46 (23%) patients had stage 3, 111 (55.5%) patients had stage 4. 55 (27.5) patients had metastases, while 145 (72.5%) patients had no metastases. 195 patients were given CT. Of the CT patients, 140 (70%) were given adjuvant therapy and 55 (27.5%) were given palliative CT. It was found that 58 (29%) patients received FUFA as a CT regimen, 58 (29%) patients received M-DCF, 29 (14.5%) patients received M-FOLFOX. It was found that 111 (55.5%) patients received RT and 89 (44.5%) patients did not receive RT. It was found that 57 (28.5%) of the patients did not have surgery, and 143 (71.5%) had surgery. It was found that 91 (45.5%) of the 143 operated patients underwent radical total gastrectomy, 52 (26%) underwent subtotal gastrectomy, and 22 had a positive surgical limit, and 102 had a negative surgical limit. Progression was observed in 88 (44%) patients and recurrence was observed in 10 (5%) patients. Of the patients, 115 (57.5%) died due to illness and 85 (42.5%) were alive.