Mide kanserlerinde PD-L1 pozitif hastalarda klinikopatolojik özelliklerin ve sağkalım verilerinin karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Comparative evaluation of clinicopathological features and survival outcomes in PD-L1 positive patients with gastric cancer
  1. Tez No: 923758
  2. Yazar: YILDIRIM EMRE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK BİLGİN, DOÇ. DR. BETÜL ERİŞMİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Son yıllarda görülme oranı ve ölüm hızında düşüşler yaşansa da mide kanseri dünya genelinde önemli bir sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. PD-L1, tümör hücreleri tarafından üretilen bir protein olup, bağışıklık sisteminin T hücrelerini baskılayarak tümör hücrelerinin immün yanıtlarından kaçmasına imkân tanır. Mide kanserlerinde PD-L1 ekspresyonu ile prognoz arasındaki ilişki ise hala tartışmalı bir konudur. Biz de çalışmamızla, PD-L1 pozitif ve negatif lokal ileri evre veya metastatik mide kanseri tanısı alan hastaların klinikopatolojik özelliklerini, aldıkları tedavi ve yanıtları ile sağkalım verilerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ocak 2021 - Ağustos 2024 yılları arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Tıbbi Onkoloji kliniklerinde metastatik veya lokal ileri evre mide kanseri tanısı ile takip edilmiş, 18 yaş üzerinde, sistemden ayrıntılı verilerine ve bilgilerine ulaşabildiğimiz, PD-L1 ekspresyonu taranmış (54 PD-L1 pozitif, 36 PD-L1 negatif) hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. PD-L1 mutasyonu olan ve olmayan hastaların klinikopatolojik özellikleri, aldıkları tedaviler ve tedavi yanıtları ile sağkalım durumları retrospektif olarak incelenerek kaydedilmiş ve elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 66 erkek, 24 kadın toplam 90 hastanın PD-L1 pozitiflik oranı %60 olarak saptandı. PD-L1 pozitif grupta medyan yaş 66 (min-max:31-86) iken, PD-L1 negatif grupta medyan yaş 60,5 (min-max:24-81) idi (p=0,03). PD-L1 pozitif hastaların, PD-L1 negatif hastalara göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yaşlı olduğu gözlemlendi. PD-L1 pozitifliği ile uzak metastaz arasındaki ilişki incelendiğinde, PD-L1 pozitif hastalarda karaciğer metastazı oranı %68,5, PD-L1 negatif hastalarda ise %44,4 olarak saptandı (p=0,023). PD-L1 pozitif hastaların %25,9'unda, PD-L1 negatif olanların %44,4'ünde periton metastazı olduğu görüldü (p=0,068). PD-L1 ekspresyonu ile diğer uzak metastazlar arasında ise anlamlı bir ilişki saptanmadı (p>0,05). Çalışmamızda ayrıca PD-L1 pozitifliğinin cinsiyet, sağkalım süreleri, tedavi yanıtları, bazı biyobelirteçler ve histolojik tipler üzerindeki etkisi incelendi ancak istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı (p>0,05). Belirtilen veriler kombine pozitif skor (CPS) eşik değer 10 üzerinden de sınıflandırılarak değerlendirildi ve yine anlamlı bir istatistiksel ilişki tespit edilmedi (p>0,05). Sonuç: Bu çalışmada, metastatik ve lokal ileri evre mide kanserli hastalardaki PD-L1 ekspresyonunun biyolojik ve klinik sonuçlara etkisi incelenmiştir. PD-L1 pozitifliği ile yaş ve metastaz paternleri arasında bazı ilişkiler gözlemlense de sağkalım süreleri ve diğer parametreler açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmamıştır. Bulgularımız, PD-L1'in tek başına mide kanserinde sağkalımı öngörmede yeterli bir belirteç olmayabileceğini, daha geniş çalışmalarda diğer biyobelirteçlerle birlikte değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Despite recent declines in incidence and mortality rates, gastric cancer remains a significant global health issue. PD-L1, a protein produced by tumor cells, suppresses T-cell activity, allowing tumor cells to evade immune responses. The relationship between PD-L1 expression and prognosis in gastric cancer is still a matter of debate. This study aims to compare the clinicopathological features, treatments, treatment responses, and survival outcomes of patients diagnosed with PD-L1-positive and PD-L1-negative locally advanced or metastatic gastric cancer. Materials and Methods: This retrospective study included patients over the age of 18 who were followed between January 2021 and August 2024 in the Medical Oncology clinics of Ankara Bilkent City Hospital with a diagnosis of metastatic or locally advanced gastric cancer. Patients with detailed clinical data available and PD-L1 expression evaluated (54 PD-L1-positive and 36 PD-L1-negative) were enrolled. The clinicopathological characteristics, treatments, and treatment responses, as well as survival outcomes of patients with and without PD-L1 expression, were analyzed using appropriate statistical methods. Results: The study included 90 patients (66 males and 24 females), with a PD-L1 positivity rate of 60%. The median age was 66 years (range: 31-86) in the PD-L1 positive group and 60.5 years (range: 24-81) in the PD-L1-negative group (p=0.03), indicating that PD-L1-positive patients were significantly older. Regarding distant metastasis, liver metastasis was observed in 68.5% of PD-L1-positive patients and 44.4% of PD-L1-negative patients (p=0.023). Peritoneal metastasis was present in 25.9% of PD-L1-positive and 44.4% of PD-L1-negative patients (p=0.068). No significant association was found between PD-L1 expression and other distant metastases (p>0.05). Additionally, no statistically significant relationship was observed between PD-L1 positivity and factors such as gender, survival rates, treatment responses, certain biomarkers, and histological types (p>0.05). Data were also classified using a combined positive score (CPS) threshold of 10, but no significant statistical association was detected (p>0.05). Conclusion: This study investigated the impact of PD-L1 expression on the biological and clinical outcomes of patients with metastatic and locally advanced gastric cancer. Although some associations were observed between PD-L1 positivity and age as well as metastasis patterns, no significant differences were found in survival rates or other parameters. These findings suggest that PD-L1 alone may not be a sufficient prognostic marker in gastric cancer and should be evaluated alongside other biomarkers in larger studies.