Kokain ve ana metaboliti benzoilekgoninin tavşan kılında ve kanında GC/MS ile belirlenmesi
Determination of cocaine and its major metabolite benzoylecgonine in rabbit hair and blood by GC/MS
- Tez No: 281825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HİLAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Günümüzde gençler ve yetişkinler tarafından kullanımı gittikçe artan uyutucu/uyuşturucu maddelerin kişi ve toplumlar üzerindeki olumsuz etkileri ekonomik ve sosyal bir sorun oluşturmaktadır. Uyutucu/uyuşturucu madde kullanımının önlenmesi açısından bu maddeleri kullanan kişilerin belirlenmesi önem kazanmaktadır. Son zamanlarda kan ve idrar gibi biyolojik örneklerin yanı sıra kıl toksikolojik analizlerde rutin olarak kullanılmaktadır. Kılın kolay elde edilmesi, invaziv bir yöntem olmaması, saklama ve nakil kolaylığı ve kişinin madde kullanımı ile ilgili geriye dönük bilgi vermesi kıl analizlerine avantaj sağlamaktadır.Bu çalışmada Yeni Zelanda cinsi tavşanlara intraperitonal olarak tek doz kokain uygulanmıştır. Bunu takiben 12 gün boyunca kıl örnekleri toplanmıştır. Uygulamadan sonraki ilk beş gün kokain gözlemlenirken benzoilekgonin üç günden sonra tespit edilememiştir. Benzoilekgoninin bulunma sıklığı kokainden daha düşüktür. Dedeksiyon ve tespit limiti kokain ve benzoilekgonin için hesaplanmıştır. Gruplar arasında herhangi bir farka rastlanmamıştır.Elde edilen sonuçlar kokain ve ana metaboliti benzoilekgoninin kılda GC/MS cihazı ile Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Adli Toksikoloji Laboratuvarında rutin hizmette kullanılabilirliğini gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, use of abused drugs is getter increasing between young people and adults. Negative influences of abused drugs constitute economic and social problems on individiual and society. It is important to determine people who use these drugs to prevent the use of drugs. In recent years, Hair is routinely used on toxicological analysis as well as biological samples such as blood and urine. The major practical advantages of hair testing are larger detection windows; the sample collection is non-invasive; it is easy to transport and store it and also hair analysis can provide a retrospective calendar of an individual?s drug use.In this study, New Zelland rabbits were intraperitoneally administered a single dose of cocaine. It is following that hair samples were collected during 12 days. According to our data, while cocaine is appeared the first five days after single dose of cocaine administration, Benzoylecgonine is not detected after three days. Frequency of benzoylecgonine existence is lower than cocaine. Limit of Detection (LOD) and Limit of Quantification(LOQ) were calculated for cocaine and benzoylecgonine. We did not find differences between groups.These results demonstrate that determination of cocaine and its metabolite cocaine in hair by GC/MS can be employed for routine analysis at the Forensic Toxicology Laboratory of the Çukurova University, Faculty of Medicine, Department of Forensic Medicine