Etanol metaboliti etil glukuronitin saçta belirlenmesi
Determination of etil glucuronide, metabolite of ethanol, in human hair
  1. Tez No: 281838
  2. Yazar: FADİLE YALDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HİLAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Alkol ülkemizde kullanımı gittikçe yaygınlaşan maddelerden biridir. Alkolün; trafik kazaları, yaralama-yaralanma, doğal ölümler ve diğer adli olgularda kolaylaştırıcı bir faktör olduğu bilinen bir gerçektir. Alkolizm olarak adlandırılan alkol bağımlılığı, en sık karşılaşılan bağımlılık türlerinden biridir. Alkol bağımlılığının olumsuz etkileri kişi ve toplumlar üzerinde ekonomik ve sosyal problemler oluşturmaktadır. Alkol alındıktan uzun bir süre sonra kullanımının belirlenmesi klinik ve adli uygulamalarda önem kazanmaktadır. Son zamanlarda kan ve idrar gibi biyolojik örneklerin yanı sıra saç toksikolojik analizlerde rutin olarak kullanılmaktadır. Saçın kolay elde edilmesi, invaziv bir yöntem olmaması, saklama ve nakil kolaylığı ve kişinin madde kullanımı ile ilgili geriye dönük bilgi vermesi kıl analizlerine avantaj sağlamaktadır.Bu çalışmada saç örneklerinde EtG'in belirlenebilmesi için sıvı kromatografi - tandem kütle spektrometresi cihazı kullanılarak yeni bir metot geliştirilmiştir. Ayrıca polar maddelerin analizi için HILIC (Hydrophilic Interaction Liquid Chromatography) kolon kullanılmış ve böylece saç örneklerinin hepsinde EtG yüksek duyarlılıkla belirlenmiştir. Belirleme ve miktarlandırma limit değerleri sırasıyla 0.05 pg/mg ve 0.18 pg/mg olarak bulunmuştur.Elde edilen sonuç ile saçta belirlenen EtG konsantrasyonunun kişilerin günlük alkol tüketimi hakkında bilgi verebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Alcohol is one of the substances which usage is becoming widespread more and more. It is a known fact that alcohol is a facilitative factor for the traffic accidents, injuries, natural deaths and other forensic cases. Alcohol addiction named as alcolism is one of the most common addictions. Negative influences of alcohol abused constitute economic and social problems on individiual and society. Detection of the use of ethanol for a relatively long period of time after intake could be very important for monitoring abstinence in clinical and forensic context. In recent years, Hair is routinely used on toxicological analysis as well as biological samples such as blood and urine. The major practical advantages of hair testing are larger detection windows; the sample collection is non-invasive; it is easy to transport and store it and also hair analysis can provide a retrospective calendar of an individual?s alcohol use.A method for the determination of ethyl glucuronide (EtG) in hair samples, using liquid chromatography tandem mass spectrometry (LC-MS/MS), was developed. Furtermore, Hydrophilic Interaction Liquid Chromatography (HILIC) column was used for analyzing polar molecules and so EtG was detected in all hair samples with high sensitivity. Limit of Detection (LOD) and Limit of Quantification (LOQ) were calculated 0.05-0.18 pg/mg, respectively.These results demonstrate that determination of EtG concentration in hair can be give information about the daily alcohol intake.