Zeytin yaprağı (Olea Europaea L.) özütünün ve özütten saflaştırılan metabolitlerin insektisidal özellikleri ve Oreochromis niloticus balık türünün kan dokusunda iyon ve bazı biyokimyasal parametreleri üzerine etkileri
Insecticidal properties and the effects of olive leaf extracts (Olea Europaea L.) and its secondary metabolites on ions and some biochemical parameters of Nil tilapia Oreochromis niloticus
- Tez No: 484024
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Mevcut çalışmada, zeytin ağacının (O. europea) yapraklarının etil asetat ve etanol ekstresinden silika jel kolon Kromatografisi ve ince tabaka Kromatografisi yöntemleri ile toplam 5 adet madde saflaştırıldı ve kimyasal yapıları UV, FT-IR, 1D ve 2D-NMR, 1H-NMR, 13C-NMR yöntemleri ile aydınlatıldı. OE-1, OE-2, OE-3, OE-4 ver OE-5 olarak kodlanan bu dört maddenin kimyasal yapısı oleuropein (OE-1), oleanolic asit (OE-3), maslinic asit (OE-4) ve eritrodiol (erythrodiol) ile uvaol (OE-5) karışımı olarak aydınlatıldı. Saflaştırılan OE-2 metabolitinin ise bir trisakkarit olduğu belirlenmesine rağmen kimyasal yapısı tam olarak aydınlatılamadı. Bu maddenin kimyasal yapısının belirlenmesine yönelik çalışmalar sürdürülmektedir. Saf metabolitler iki farklı konsantrasyonda (1 g/100 g yem ve 4 g/100 g yem) balık yemine katılarak Oreochromis niloticus (Nil sazanı) türü balıklar 96 saat boyunca günde iki kez verilmek üzere beslendi ve kan serumunda alanin aminotransferaz (ALT), aspartat aminotransferaz (AST) ve alkalen fosfataz (ALP) enzimleri ve glikoz düzeyleri belirlendi. Saf metabolitlerle beslenen balıklarda ALT, ALP, AST ve glikoz düzeyleri genellikle kontrol grubuna göre daha yüksek oranda bulundu. Bu sonuçlar bize zeytin yaprağı metabolitlerinin karaciğer metabolizmasını etkilediğini göstermektedir. Özellikle maslinic asit karaciğer için spesifik olan ALT enzim düzeyini önemli oranda yükseltmiştir. Zeytin metabolitleri ile beslenen balıklarda ayrıca kan serumundaki Na, Cl, Fe, Ca ve K iyon derişimleri de belirlendi. Sonuçlar zeytin metabolitlerinin kan iyon derişimleri üzerine düzenli bir etki sergilemediklerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, 5 metabolites from ethyl acetate and ethanol extracts of leaves of olive (O. europea) were isolated by chromatographic methods, silica gel column chromatography and thin layer chromatography and their chemical structures were chracterized by UV, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, 1D and 2D-NMR methods. The chemical structures of these four compounds coded as OE-1, OE-3, OE-4 and OE-5 were assigned as oleuropein, a trisaccharide, oleanolic acid, maslinic acid, a mixture of erythrodiol and uvaol and a trisaccharide, respectively. Chemical structure of OE-2, a trisaccharide has not been fully elucidated. Studies on the elucidation of the chemical structure is continuing. The pure metabolites were added at two concentrations (1g/100g feed and 4g/100 g feed) into fish feed. Oreochromis niloticus (Nile carp) were fed twice a day with the feed during 96 hours. Alanine aminotansferase (ALT), aspartate aminotransferase (AST), alkaline phosphatase (ALP) enzyme activities and glucose level in the blood serum of fishs were determined. In general, levels of ALT, ALP, AST enzymes and glucose in the serums of fishes fed with pure compounds were found to be high as compared with the control group. These results indicate that the pure metabolites of olive leaf affect the liver metabolism in nil tilapea. In particular, maslinic acid considerably increased the ALT enzyme level that is a specific enzyme for the liver damage. Na, Cl, Fe, Ca and K ion concentrations were also determined in the blood serum with olive metabolites. Results indicated that olive metabolites exhibited a regular effect on the ion concentrations.