Klinik örneklerden izole edilen staphylococcus suşlarının direnç profillerinin belirlenmesi
Determining resistance profiles of staphylococci strains that isolated from clinical samples
  1. Tez No: 281876
  2. Yazar: TEYDE ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Klinik örneklerden izole edilen Staphylococcus aureus ve koagülaz negatif stafilokoklarda metisilin direnci, oksasilin ve sefoksitin disk difüzyon testi ve dirençten sorumlu mecA genin polimeraz zincir reaksiyonu ile gösterilmesi planlandı.Kasım 2009 ? Nisan 2010 tarihleri arasında Tıbbi Mikrobiyoloji laboratuarına gelen klinik örneklerden izole edilen ve metisilin direnci şüpheli toplam 150 stafilokok suşuna bu testler uygulandı. Altın standart olarak kabul edilen mecA geni ise polimeraz zincir reaksiyonu ile araştırıldı.Oksasilin disk difüzyon testine göre Staphylococcus aureus izolatlarının %52'si, KNS izolatlarının %91,1'i dirençli, sefoksitin disk difüzyon testine göre Staphylococcus aureus izolatlarının %53,1'i, KNS izolatlarının %93,3'ü dirençli bulundu. İzole edilen 45 KNS suşunun %66,7'si S.epidermidis, %31,1'i S.hominis ve %2,2'si S.haemolyticus olarak tanımlandı. MRSA suşları arasında bir suş linezolide dirençli bulunmuştur.Stafilokoklarda heterojen dirençli suşlar nedeniyle metisilin direncinin fenotipik yöntemlerle gösterilmesi sıklıkla yanlışlıklara neden olmaktadır. Bu sorunun özellikle koagülaz negatif stafilokok suşlarında, Staphylococcus aureus'a göre daha da belirgin olduğu gözlenmektedir. Çalışmamızda Staphylococcus aureus'lar da fenotipik yöntemlerden, oksasilin (duyarlılık %98,6 ve özgüllük %100) ve sefoksitin disk difüzyon testinin (duyarlılık %100 ve özgüllük %99,2) sonuçları birbirine yakın bulundu. KNS suşlarında fenotipik yöntemlerden oksasilin (duyarlılık %95,3 ve özgüllük %100) ve sefoksitin disk difüzyon testinin (duyarlılık %97,6 ve özgüllük %100) sonuçları yakın bulundu. Ancak, hem Staphylococcus aureus, hem de koagülaz negatif stafilokok suşların da metisilin direncinin gösterilmesinde en uygun yöntem polimeraz zincir reaksiyonu ile mecA geninin belirlenmesidir.
Özet (Çeviri)
Methicillin resistance of clinical isolates Staphylococcus aureus and coagulase negative staphylococci was planned to be detected by oxacillin and cefoxitine disk diffusion tests and mecA gene which is responsible for the resistance by polymerase chain reaction.150 staphylococcus strains isolated which clinic samples thatcomes from medical microbiology laboratory in Afyon Kocatepe Univercity between november 2009 ? 2010 april and the suspected methiciline resistance strains are tested. mecA gene which is accepted as gold standard was tested by polymerase chain reaction.In the oxacillin disk diffusion test, 52% of the Staphylococcus aureus and 91,1% of the CoNS isolates, in the cefoxitine disk diffusion test 53,1% of the Staphylococcus aureus and 93,3% of the CoNS isolates were found to be resistant. We isolated 45 CoNS strains and were identified 66,7% S.epidermidis, 31,1% S.hominis and 2,2% S.haemolyticus. It was found that one of MRSA strains were resis¬tant to linezolide.Detection of methicillin resistance in staphylococci by phenotypical methods often leads to false results. This problem is more evident in the CoNS than the Staphylococcus aureus isolates. In our study, Staphylococcus aureus isolates the results of the phenotypical methods, oxaciilin (sensitivity 98,6% and spesificity 100%) and cefoxitine disk diffusion tests (sensitivity 100% and spesificity 99,2%) were found to be consistent. CoNS isolates the results of the phenotypical methods, oxaciilin (sensitivity 95,3% and spesificity 100%) and cefoxitine disk diffusion tests (sensitivity 97,6% and spesificity 100%) were found to be consistent. However, the most appropriate method for detecting the methicillin resistance for both Staphylococcus aureus and CoNS isolates is detection of mecA gene by polymerase chain reaction.