Koroner arter bypass cerrahisi yapılan 60 yaş ve üzeri hastalarda atriyal fibrilasyon profilaksisinde Metoprolol ve Nebivolol ün etkinliğinin karşılaştırılması.
Comparision of efficacy of Metoprolol and Nebivolol for preventing atrial fibrillation after coronary bypass surgery in patients over 60 years old.
- Tez No: 281902
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ERDİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Postoperatif atriyal fibrilasyon, koroner arter bypass cerrahisi sonrası morbidite ve mortaliteyi etkileyen en yaygın komplikasyondur. Bu komplikasyonun önlenmesi için kullanılan çeşitli profilaktik ajanlar mevcuttur. Bunlardan en yaygın kullanılanı bir beta blokör olan metoprololdür. Bu tezin amacı, yeni bir beta blokör olan ve beta blokör etkinliklerinin yanında farklı ve pozitif farmakolojik etkileri de olan nebivololün bu konudaki etkinliğini metoprolol ile karşılaştırmaktır.Metot: Bu tez, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi kurulunun 2009/145 sayılı onayı alındıktan sonra, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğinde Ekim 2009 ile Haziran 2010 tarihleri arasında 60 yaş ve üzeri izole koroner bypass ameliyatı yapılan ardışık 200 hastaya ait veriler prospektif randomize olarak kaydedilerek yapıldı. 100 er hastadan oluşan iki grup yapılarak, gruplardan birine nebivolol (grup 1), diğerine de metoprolol (grup 2) başlandı ve preop, postop ve taburculuk dönemlerine ait veriler toplandı.Bulgular: Her iki grup arasında demografik özellikler açısından istatistiksel fark yoktu. Nebivolol kullanan postoperatif atriyal fibrilasyon sıklığı (%20), metoprolol kullanan grupta ise %18 idi ve istatistiksel olarak fark yoktu (p>0,05). Her iki grupta da preop, postop ve taburcu dönemlerindeki kan basıncı ve kalp hızı değişiklikleri de kendi içlerinde istatistiksel olarak anlamlı çıktı ve bu değişiklikler bakımından iki grup arasında istatistiksel fark yoktu.Sonuç: Çalışmamızda nebivolol postoperatif atriyal fibrilasyon profilaksisinde klasik ve kabul görmüş bir ajan olan metoprolol kadar etkili bulundu. Nebivololün kan basıncı ve kalp hızı kontrolü konusunda da metoprolole benzer etkinlik gösterdiği görüldü. Sonuç olarak beta blokaj yanında aterosklerozu önleme, antioksidan özellikler ve NO üzerinden damar dilatasyonu yapıcı etkileri yönünden ve ayrıca yan etki konusundaki plaseboya benzer profil bakımından nebivolol kalp cerrahisinde hem postoperatif atriyal fibrilasyon profilaksisi için hem de diğer olumlu etkileri için kullanım alanında göz önüne alınması gereken bir ajandır.
Özet (Çeviri)
Objective: Postoperative atrial fibrillation is the most common complication affecting morbidity and mortality after coronary bypass grafting. To prevent this complication there are several medical agents in use. Metoprolol is a beta blocker which is commonly used for this purpose. The aim of this study is to compare the effectiveness of nebivolol, a new beta blocker with different and positive effects beside its beta blocker effects, with metoprolol.Method: Data of 200 patients over 60 years old was collected prospectively who underwent isolated coronary bypass surgery at Turgut Ozal Medical Center between October 2009 and June 2010. Two study groups were designed, each consisted of 100 patients. Nebivolol was administered for one (group 1) and metoprolol for other (group 2). Data were collected preoperatively, postoperatively and at the time of discharge.Results: the demographic properties of two groups were similar statistically. Atrial fibrillation incidence was 20% at nebivolol group and 18% at metoprolol group. There was no difference statistically. Blood pressure and heart rate differences between preoperative, postoperative and at the time of discharge were statistically significant in two groups and these changes are similar between two groups statistically.Conclusion: Nebivolol was found as effective as metoprolol for preventing postoperative atrial fibrillation. It was also as effective as metoprolol for regulation of blood pressure and heart rates. The anti-atherosclerotic effects, antioxidant properties and vasodilatator characteristics are other positive effects of nebivolol beside its beta blocker properties. For this reason nebivolol is a new beta blocker and must be concerned for rutin use in preventing postoperative atrial fibrillation and for other indications in cardiovascular surgery.