Koroner arter hastalığı yaygınlığı ile atriyal elektromekanik gecikme ve P dalga dispersiyonu arasındaki ilişki
The relationship between coronary artery disease and atrial electromechanic delay and P wave dispersion
  1. Tez No: 281905
  2. Yazar: KÜBRA MÜEZZİNOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUSRET AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç:Koroner arter hastalığı (KAH) ülkemizde ölümlerin en sık nedenidir vebu hastalarda atriyal fibrilasyon (AF) riskinin arttığı bilinmektedir. AmacımızKAH'lı hastalarda AF'nin prediktörleri olarak bilinen P dalga dispersiyonu(PDD), P maksimum (P maks), intra-atriyal elektromekanik gecikme (inter-AEMG) ve inter-atriyal elektromekanik gecikmenin (intra-AEMG)değerlendirilmesi ile birlikte KAH'ın yaygınlığını gösteren Gensini skoru ile buparametreler arasında bir ilişki olup olmadığının araştırılmasıdır.Materyal ve Metod:Çalışmaya koroner anjiyografi sonucunda KAH tanısı alan 60 hasta (14kadın, 46 erkek) ile koroner anjiyografi sonucu normal koronerler izlenen 60birey (23 kadın, 37 erkek) alındı. Tüm katılanların elektrokardiyografi ile PDDve P maks süreleri, ekokardiyografi ile inter-AEMG ve intra-AEMG sürelerideğerlendirildi. Gensini skoru KAH'ın yaygınlığının değerlendirilmesindekullanıldı.Bulgular:Çalışmamızda her iki grup arasında yaş, cinsiyet ve beden kitle indeksiaçısından anlamlı fark izlenmedi (p > 0.05). Ancak hipertansiyon, diyabet,hiperlipidemi ve sigara kullanımı KAH grubunda anlamlı olarak yüksek bulundu(p < 0.05). Koroner arter hastalığı grubundaki bireyler kontrol grubu ilekarşılaştırıldığında PDD (61.5 ± 17.4 karşın 53.5 ± 13.3, p = 0.005), P maks(122.0 ± 16.6 karşın 100.7 ± 13.7, p < 0.001), inter-AEMG (34.3 ± 15.4 karşın27.9 ± 12.1, p = 0.013) ve intra-AEMG (16.5 ± 12.0 karşın 12.9 ± 7.8, p = 0.041)sürelerinin anlamlı olarak daha uzun olduğu saptandı. Ayrıca Gensini skoru ilePDD (r = 0.60, p < 0.001), P maks (r = 0.53, p = 0.002), inter-AEMD (r = 0.45, p= 0.001) ve intra-AEMD (r = 0.49, p = 0.004) değerleri arasında anlamlı bir ilişkiolduğu saptandı.Sonuç:Koroner arter hastalığı grubundaki bireylerde kontrol grubuna göre PDD,P maks, inter-AEMG ve intra-AEMG süreleri KAH'ın yaygınlığı ile orantılıolarak uzamıştır. Bu artış KAH'lı hastalarda AF gelişecebilecek bireylerinsaptanmasında yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and AimCoronary artery disease (CAD) is the most cause of death in our countryand the risk of atrial fibrillation (AF) is known to increase in these patients. İnour study we aimed to assess P wave dispersion (PWD), P maximum (P max),intra-atrial electromechanic delay (intra-AEMD) and inter-atrial electromechanicdelay (inter-AEMD) which are known as predictors of AF in patients with CADand together with to evaluate the relation between these parameters and gensiniscore which indicates prevalence and severity of CAD.MethodsThe study population was composed of 60 patients (14 females, 46 male)with angiographically proven coronary artery disease and 60 healty controls (23females, 37 males) with angiographically proven normal coronary arteries. Pwave dispersion and P max duration of all participants were measured onelectrocardiography and intra-AEMD and inter-AEMD were measured byechocardiography in all participants. We used gensini score to assess theprevelance of CAD and compared the relation between PWD, P max, inter-AEMD and intra-AEMD with generality.FindingsThere was no statistically significant difference (p> 0.05) between thetwo groups in terms of age, sex and body mass index in our study. However,hypertension, diabetes, hyperlipidemia and smoking rates were significantlyhigher in CAD group (p < 0.05). P wave dispersiton (61.5 ± 17.4 versus 53.5 ±13.3, p = 0.005), P max (122.0 ± 16.6 versus 100.7 ± 13.7, p < 0.00.1), inter-AEMG (34.3 ± 15.4 versus 27.9 ± 12.1, p = 0.013) and intra-AEMD (16.5 ± 12.0versus 12.9 ± 7.8, p = 0.041) were significantly higher in CAD group whencompared with control group. In addition, Gensini score had positive correlationwith PWD (r = 0.60, p < 0.001), P max (r = 0.53, p = 0.002), inter-AEMD (r =0.45, p = 0.001) and intra-AEMD (r = 0.49, p = 0.004).ConclusionP wave dispersion, P max, intra-AEMG and inter-AEMG durations wereprolonged in proportion to the prevalence of CAD in coronary artery diseasegroup when compared with control group. This prolongation may be helpful inpatients with CAD in the detection of individuals who develop AF.