Kliniğimizde son iki yılda erken doğum yapan olguların maternal fetal açıdan irdelenmesi
Maternal and fetal evaluation of the preterm delivery cases of our clinic in the last two years
- Tez No: 281927
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY ŞENER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Preterm doğum, gebeliğin yaşayabilirlik sınırından sonra ve 37 hafta veya 259 günden önce doğumun gerçekleşmesi demektir. Preterm doğumlar perinatal mortalite ve morbiditenin en önemli sebebidir. Çalışmamıza, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Perinataloji Ünitesi'nde Ocak 2008 ile Ocak 2010 tarihleri arasında, 20 hafta ile 36 hafta 6 gün arasında preterm doğum yapmış, 213 hastadan dosyasına ulaşılabilen 185'i ve bu gebelikler sonucu doğmuş olan yenidoğanlar dahil edildi. Veriler hasta dosyalarından retrospektif olarak sağlandı. Çalışmaya dahil edilen hastalardan, 3'ü (%1.6) 18 yaş ve altı, 156'sı (%84.3) 19-34 yaş arası, 26'sı (%14.1) 35 yaşın üzerindeydi. İlk gebeliğinde başvuran 87 (%47), ikinci gebeliğinde başvuran 41 (%22.2), üçüncü gebeliğinde başvuran 26 (%14.1), dördüncü gebeliğinde başvuran 17 (%9.2), beşinci ve daha sonraki gebeliğinde başvuran 14 (%7.5) olgu mevcuttu. Çalışmamızda preterm doğum oranı %19 idi. Preterm doğumların %51.9'u preterm eylem, %7'si EMR, %38.9'u ise maternal-fetal problemler nedeniyle gerçekleşmişti.
Özet (Çeviri)
Preterm birth (PTB) refers to a birth that occurs before 37 completed weeks or less than 259 days of gestation. Preterm birth is the major cause of perinatal morbidity and mortality. Hundred eighty-five of 213 patients who had preterm birth between 20 weeks and 36 weeks and 6 days between the period of January 2008 and January 2010 in Department of Obstetrics and Gynecology of Osmangazi University School of Medicine and their newborns were included into the study. Three of the patients (1.6%) were younger then 18, 156 (84.3) were between the ages of 19 and 34, 26 ( 14.1%) were older than 35 years. Eighty-seven ( 47%) patients were in their first pregnancy, 41 patients ( 22.2%) were in their second pregnancy, 26 (14.1%) patients were in their third pregnancy, 17( 9.2%) patients were in their fourth pregnancy and 14 ( 7.5) patients were in their fifth or over pregnancies. Nineteen per cent of births in our study was preterm. The etiological factors were preterm labor (51.9%), preterm rupture of the membranes (7%) and maternal-fetal indication (38.9%).