Kronik aktif hepatit olgularında tedavi sonrası uzun dönem prognozun değerlendirilmesi
Evaluation of long term prognosis after treatment of chronic active hepatitis patients
  1. Tez No: 281928
  2. Yazar: OSMAN TURGUT ERTEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÖZGÜNEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kronik Hepatit B virüsü, tüm dünyayı ilgilendiren bir sağlık sorunudur. Kronik hepatit olgularında tedavi ile morbidite ve mortalitenin önüne geçilebildiği gösterilmiştir. Bu çalışma ile Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Enfeksiyon hastalıkları kliniğinde takip edilen kronik aktif hepatit olgularında tedavi sonrası uzun dönem prognozun değerlendirilmesi, tedavilerin etkinliği ve maliyet etkinliklerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışma 30.06.2009-31.12.2010 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim dalında yürütüldü. HBeAg negatif 60 kronik hepatit B hastasının dosya bilgilerinden elde edilen veriler ve mevcut laboratuar bulguları değerlendirildi. Çalışmanın istatistik analizi SPSS v.15.0 programı kullanılarak yapıldı. Hastaların 41'i (%68.3) erkek 19'u (%31.7) kadındı. Hastaların yaş ortalaması 43.33 ± 9.98 olup 22 ila 68 yıl arasında değişmekteydi. Tedavisine klasik interferon, pegile interferon alfa 2a veya pegile interferon alfa 2b ile başlanan hastaların %5'inde HBsAg serokonversiyonu ve 1 hastada uzun dönem kalıcı virolojik yanıt saptandı.
Özet (Çeviri)
Chronic Hepatitis B virus is a health problem concerning the whole world. Through treatment of chronic hepatitis patients, morbidity and mortality have been indicated to be inhibited. The aim of this study is to evaluate the long-term prognosis after treatment of patients with chronic active hepatitis who were monitored in the Infectious Diseases Clinic of Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine and to assess the efficacy of treatments and cost effectiveness. The study was carried out between 30.06.2009-31.12.2010. Data taken from the files of 60 patients with HBeAg negative chronic hepatitis B and their existing laboratory findings were evaluated. Statistical analysis of the study was done through SPSS v 15.0 program. Of the patients, 41 (68.3%) were male, 19 (31.7%) were female. The average age of the patients were 43.33 ± 9.98 and varied between 22 and 68 year-olds. 5% of the patients whose treatment began with standard INF, PEG-INF ?2a or PEG-INF ?2b showed HBsAg seroconversion and 1 patient showed long term sustained virologic response.