Riskli gebeliklerde depresyon ve anksiyete düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of depression and anxiety levels in high risk pregnancies
  1. Tez No: 281929
  2. Yazar: TESLİME NAZLI PİŞİRGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÜNALACAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Gebelikte risk faktörü tespit edilmesi, gebelerde depresyon ve anksiyete düzeylerinde artışa neden olurken bu durum da hem gebenin kendisi için hem de fetüs için tehdit unsuru yaratmaktadır. Çalışmanın amacı, riskli ve normal gebeliği olanlarda sosyodemografik özelliklerin, depresyon ve anksiyete düzeylerinin ve bunların birbirleriyle olan ilişkilerinin araştırılıp, depresyon ve anksiyete yönünden erken tanı ve tedavi açısından dikkatli olunmasını sağlamaktır. Çalışmaya 6 aylık süreçte Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne başvuran bilinen riskli gebelik tanısı olan ve olmayan toplam 150 gebe alındı. Hastaların sosyodemografik özellikleri, depresyon ve anksiyete düzeyleri sosyodemografik bilgi formu, Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) kullanılarak değerlendirildi. BDÖ kesme puanı 17 olarak alındı. Riskli gebelikleri olan olguların %40,0'ında depresyon yok, iken %60,0'ında depresyon tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Determining risk factors during pregnancies, increases depression and anxiety levels of pregnants and it threatens lives of fetuses as well as their mother. In this study, we aimed to research sociodemographic characteristics of both normal and high risk pregnants, to assess the depression and anxiety levels among them, to determine if there are relations between sociodemographic factors and depression and anxiety levels and to alert caregivers about early diagnosis and treatment. A hundred and fifty normal and high risk diagnosed pregnants who admitted to Eskisehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Polyclinics of Gynecology and Obstetrics Department during six months, were included in the research. Sociodemographic Data Form was used to determine sociodemographic characteristics and Beck Depression Inventory (BDI) and Beck Anxiety Inventory (BAI) were used to determine the depression and anxiety levels of pregnants. Cut off point of BDI was taken as seventeen and over.