Kronik ürtikerde T lenfosit alt grupları
T lymphocytes sub groups in chronic urticaria
- Tez No: 281967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ KIRMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Haftada en az iki kez tekrarlayan, 6 haftadır devam eden ürtiker ?kronik ürtiker? olarak adlandırılır (1, 6). Kronik ürtiker tanısında öncelikle fiziksel, alerjik, psödoalerjik ve enfeksiyöz nedenler dışlanır. Nedeni bulunamayan olgular ise kronik idiyopatik ürtiker (KİÜ) olarak adlandırılır. Kronik ürtikerli olguların %50'den fazlası bu gruba girmektedir (109, 130, 131).Son yıllarda KİÜ' li olguların bir kısmında mast hücrelerinin ve bazofillerin yüksek afiniteli IgE reseptörünün ? alt birimine karşı (anti-Fc ? RI) ya da IgE' ye karşı IgG otoantikorlar tespit edilmistir. Kronik otoimmün ürtiker (KOÜ) olarak adlandırılan bu olgulardaki otoantikorlar fonksiyonel olarak aktiftir ve sağlıklı donörlerin bazofillerinden ve derideki mast hücrelerinden in vitro olarak histamin salınımına neden olmaktadır. Bu antikorlar otolog serum deri testi ile saptanmaktadır.Kronik ürtikerle ilgili en büyük gelişme hastaların yaklaşık %30-50' sinin otoimmüniteyle ilişkili olması ve bu grup hastalığın idiopatik değil ? otoimmün ürtiker? (OİÜ) olarak adlandırılmasıdır. Otoimmün hastalıkların etiopatogenezinde CD4+ Th alt gruplarının önemli olduğu bilinmektedir. CD4+ Th hücreler farklı diferansiyasyon ve fonksiyonel özelliğe sahip alt gruplara ayrılabilir. Bugün için bilinen Th1, Th2, T reg, Th17 4 major T lenfosit alt grubudur.Bu tez çalışmasında OSDT ve periferik kan mononükleer hücre kültürü yöntemlerini kullanarak, KİÜ' in otoimmünite ve yardımcı T lenfosit alt grupları ve sitokinleri ile ilişkisini belirleyerek KİÜ patogenezinde bir ilerleme sağlamayı amaçladık.20 OSDT(-) ve 20 OSDT(+) olmak üzere toplam 40 KİÜ hastasının alındığı çalışmamızda sitokin paternlerini belirleyebilmek için periferik kan mononükleer hücre kültürü yapıldı. Hücre kültürü süpernatantlarından ELISA yöntemi ile IL-4, IL-17, IL-23, IL-10, TGF-ß , IFN-? çalışıldı.Çalışmamızda IL-4, IL-10, IFN-?, IL-17, IL-23 düzeyleri istatiksel anlamlı olarak hastalarda kontrol grubundan daha düşük saptanmıştır. TGF-ß düzeyi ortalaması da istatiksel anlamlı olmamakla birlikte hastalarda kontrollerden daha düşüktür.Bu sonuçlar ve literatür bilgileri eşliğinde KİÜ hastalarında Th1, Th2, Th17 ve Treg hücre fonksiyonlarının baskılı veya yetersiz olduğu söylenebilir.OSDT açısından bakıldığında özellikle OSDT (-) olan hastalarda IL-4, IL-10, IL-17, IL-23 düzeylerinin anlamlı olarak düşük saptanması bu grup hastalarda Th2, Th17 ve Treg fonksiyonlarının yetersiz veya baskılı olduğunu düşündürmüştür.Çalışmamızda PKMHK süpernatantlarında, lenfositler için nonspesifik veya spesifik bir uyarı yapılmadan ELISA yöntemi ile sitokin düzeyleri değerlendirilmiştir. Gelecekte yapılacak çalışmalarda PKMHK' nde T lenfositler için spesifik veya nonspesifik uyarı yapılarak sitokin düzeyleri daha kesin olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Primarily in the diagnosis of chronic urticaria, physical, allergic, pseudo-allergic and infectious causes are excluded. The unknown facts are called chronic idiopathic urticaria (CIU). More than 50% of patients with chronic urticaria is in this group.Recently,in some patients with CIU, against high-affinity IgE receptor in mast cells and basophils the ? subunit (anti-FcRI) or versus IgE, IgG autoantibodies were detected.This fact is called chronic autoimmune urticaria. In the patients with CAU autoantibodies are functionally active and lead to the release of histamine in vitro,in healthy donors?basophils and mast cells in the skin. These antibodies are detected by using autologous serum skin test (ASST). The most development about chronic urticaria is that approximately 30-50% of patients are associated with autoimmunity and this type of disease is called autoimmun urticaria (AIU) not as idiopathic. CD4+ T hepler subsets are important in pathogenesis of autoimmun diseases. CD4+T cells can be divided into sub groups which have different diffrentiation and functional features. In present Th1, Th2, T reg, Th17 are known as four major T lymphocete subsebts.In this study we aimed to provide a progress in the pathogenesis of CIU by using ASST and peripheral blood mononuclear cell culture methods and by determining in CIU, autoimmunity and its relationship with helper T lymphocyte subsets and cytokines. In our study we have done the research on 20 ASST(-) and 20 ASST(+) of 40 patients with CIU. Peripheral blood mononuclear cell culture was performed to determine cytokine patterns. In cell culture supernatants, IL-4, IL-17, IL-23, IL-10, TGF-ß, IFN-? were studied by ELISA method.In the study, IL-4, IL-10, IFN-?, IL-17, IL-23 levels of patients were lower than control group?s levels statistically significantly. Although not statistically significant TGF-ß avarage level of patients was lower than control group?s levels.With these results and literature data, it can be said that Th1, Th2, Th17 ve Treg cell function are not enough or they are compulsive in patients with CIU. From the perspective of ASST(-), especially in patients with CIU, IL-4, IL-10, IL-17, IL-23 levels were determined signifacantly low therefore in this type of patients groups,we think that Th2, Th17 ve Treg functions are not enough or they are compulsive.In this study, in PKMHK supernatants cytokine levels was evaluate by using ELISA method witout specific or non specific stimulus for lymphocytes. In future studies,in PKMHK cytokine levels can be evaluated more clearly by stimulating specifically or non specifically for T lymphocytes.